منو
سبد خرید

شاخه ی زرین ؛ پژوهشی در جادو و دین

شاخه ی زرین ؛ پژوهشی در جادو و دین
درحال حاضر موجود نمی باشد
شاخه ی زرین ؛ پژوهشی در جادو و دین
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 97531 - 33/6
  • وزن: 1.40kg
  • UPC: 120
0 ریال

شاخه ی زرین ؛ پژوهشی در جادو و دین

نویسنده: جیمز جرج فریزر
مترجم: کاظم فیروزمند
ناشر: آگاه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 861
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 6

کیفیت : نو ؛ گوشه های جلد کتاب کمی زدگی دارد.


مروری بر کتاب

شاخه زرین عنوان یکی از برجسته‌ترین آثار جیمز فریزر است که دارای شهرت جهانی است. شاخه زرین یک پژوهش تطبیقی است که با رویکردی اجتماعی، با تکیه بر دو محور اسطوره و دین، به تحقیق در مبانی خرافه‌پرستی، ادیان ابتدایی و اعتقادات و مناسک مردمان اولیه می‌پردازد و در صدد اثبات این ادعاست که سیر اندیشه انسان‌ها برای توجیه وقایع زندگی و طبیعت پیرامون‌شان، و نیز برای گره‌گشایی یا گریز از پیچیدگی‌های حیات، چگونه ابتدا به جادو و خرافه‌ها روی آورد و بعد از آن به دین گروید و سرانجام از دین به علم متمایل گشت.

او در این کتاب، به دنبال یافتن وجه مشترک ادیان و اساطیر مردمان جهان است. عنوان شاخه زرین، برگرفته از تابلویی با همین نام از ویلیام ترنر (۱۷۷۵ - ۱۸۵۱‍‍‍) نقاش نامدار بریتانیایی است و در واقع اشاره به درختی مقدس است که شکننده شاخه‌ای از آن می‌توانست برای تصاحب منصب کهانتِ معبد دایانا در ایتالیا، با کاهن پیشین معبد مبارزه کند.

شاخه زرین در نخستین جاپ در سال ۱۸۹۰ در ۲ جلد منتشر شد؛ در ویرایش دوم در سال ۱۹۰۰ به ۳ جلد رسید و در ویرایش سوم که به شکلی تفصیلی بین سال‌های ۱۹۰۶ تا ۱۹۱۵ به‌وسیله مؤلف انجام شد، با افزودن شواهد و نمونه‌های بسیار به کتاب به ۱۲ جلد رسید. جیمز فریزر در سال‌های پایانی عمرش پیوستی به کتاب افزود که شمار مجلدات کتاب را به عدد ۱۳ رساند.

در سال ۱۹۹۰ خلاصه‌ای از کتاب شاخه زرین با مقدمه، ویرایش و گزینش دقیق رابرت فریزر (نوه نویسنده) در یک جلد منتشر شد. کتاب اخیر به‌ وسیله کاظم فیروزمند ترجمه شد تا پس از گذشت ۱۱۴ سال از چاپ اولیه اثر، نخستین برگردان شاخه زرین به زبان فارسی انتشار یابد. شاخه زرین اثری ارزشمند و محققانه است که ستایش‌ها و نکوهش‌های بسیاری را به دنبال داشته اما در کل، تأثیر عمیق کتاب بر نویسندگان و پژوهشگران بعدی این حوزه را نمی‌توان نادیده گرفت.

این اثر، پژوهشی است تطبیقی در اسطوره و دین كه طی آن نویسنده قصد دارد وجه مشترك ادیان ابتدایی را با هم و با ادیان جدیدتر چون مسیحیت، نشان دهد. دیدگاه اصلی نویسنده این است كه "همه ادیان، در اصل آیین‌های باروری بوده‌اند متمركز بر گرد پرستش و قربانی كردن ادواری فرمانروای مقدس كه تجسد خدایی میرنده و زنده شونده، الوهیتی خورشیدی، بود و به وصلتی رمزی با الهه زمین تن در می‌داد و هنگام خرمی می‌مرد و به وقت بهار تجسد دوباره می‌یافت.

فریزر معتقد است كه این افسانه عصاره تقریبا همه اساطیر عالم است. به تصریح مترجم: "شاخه زرین اثری است كه شیوه‌های ابتدایی پرستش، اعمال زناشویی، آیین‌ها، مراسم و جشن‌های باروری نیاكان ما را گزارش می‌كند و با رد این باور عمومی كه زندگی ابتدایی ساده بوده است نشان می‌دهد كه انسان بدوی در بند جادو، تابوها، و خرافات اسیر بود. در این اثر شاهد تحول انسان از وحشیت به تمدن، از دگرگون شدن رسوم و آداب عجیب و غریب و اغلب خونین‌اش به ارزش‌های پایدار اخلاقی، عقلی و معنوی هستیم

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات