دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

سی بل ؛ متن کامل

سی بل ؛ متن کامل
درحال حاضر موجود نمی باشد

سی بل

نویسنده: فلورا ریتا شرایبر
مترجم: منوچهر بیگدلی خمسه
ناشر: کلینی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 556
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1371 - دوره چاپ: 2

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو


مروری بر کتاب

داستان، زندگی واقعی دختری است که با ۱۶ شخصیت متفاوت زندگیش را می‌گذراند. ۱۶ شخصیتی که به تناوب هر کدام برای ساعت‌ها، روزها، ماه‌ها و یا سال‌ها بدن او را مالک می‌شوند و اعمال و رفتاری را که دوست دارند انجام می‌دهند تا، هرکدام خاطرات و تجربیاتی را برای خود به دست بیاورند. شخصیت‌ها هر کدام نام، سن و مجموعه‌ای از خاطرات و رفتارهای ویژه خود را دارند.

فلورا ریتا شرایبر نویسنده سرگذشت زندگی‌نامه «سی‌بل» در مقدمه کتاب عنوان می‌کند که برای پروارندن فصول مختلف کتاب به طور اصولی و سیستماتیک در کتب و نشریات مختلف تخصصی مشغول به تفحص شده و با متخصصین این رشته خاص و تمامی کسانی که با «سی‌بل» در ارتباط بودند به گفتگو نشسته است. او همچنین عنوان می‌کند همزمان با این تحقیق وتفحص با شخصیت‌های مختلف سی‌بل (۱۶ شخصیت) مسیرها و مسافرت‌هایی داشته زیرا، برای آشکار کردن جزئیات هر یک از اتفاقات منجمد کننده، وهم‌آور و افسون‌کننده بایستی ابتدا آنها را تفکیک می‌کرده.

سی‌بل ایزابل دورست، قهرمان اصلی، منفعل، وابسته و افسرده، از اختلالی رنج می‌برد که بدان آگاه نیست اما خوب می‌داند که در کتاب زندگیش وقفه‌های زمانی بسیاری دارد که اعمالی از او سرزده است اما، از آنها خاطراتی ندار (همانند کسی است که در خواب راه می‌رود و اعمالی انجام می‌دهد که وقت بیداری به آنها آگاه نیست) زیرا، هویت‌های جانشینش دارای ویژگی‌هایی هستند که با هویت اصلی او در تعارضند. هویت‌هایی که حتی در ویژگی‌هایی مثل چهره، اندام، راه رفتن، حرف زدن، دست خط، استعدادهای هنری، ورزشی، و… با هم تفاوت دارند و هرکدام «گونه‌ی منحصر به فرد شخصیتی» محسوب می‌شوند چراکه، هر هویت نشات گرفته از قسمت‌های از هم گسیخته‌ی ذهنی «او» می‌باشند...

کتاب زندگی یک دانشجوی هنر دانشگاه کلمبیا به نام "سیبل" دورست است که از اختلال هویت تفرقی رنج می برد . در این داستان اختلالی که در نتیجه تجارب دردناک دوران کودکی این دختر جوان منجر به شکل گیری 14 شخصیت متفاوت در او شده بود ، به تصویر کشیده شده است . کتاب تاثیرگذار سی بل تالیف درسال 1974 منتشر شد که درآن شرح نحوه ی تشخیص یک مورد از حالت چند شخصیتی به صورت مشروح درمورد خانمی با نام مستعار سی بل دراین کتاب شرح داده شده است .

در حدود 6 سال پس از انتشار این کتاب ، موضوع حقانیت و علمی بودنِ تشخیص بیماران چند شخصیتی که مورد قبول و تائید محافل پزشکی قرار گرفته بود ، با عنوان اختلال چند شخصیتی درکتاب تشخیص بیماریهای روانی چاپ شد . تضادها و اختلافهای زیادی هنوز درمورد چهره های شاخص و مشهور چند شخصیتی از جمله سی بل وجود داشته و هنوز وجود دارند . برخی حتی هنوز بر این باورند و تشخیص بیماری 14 شخصیتی درمورد این فرد را یاتروژنیک یا پزشک زا تلقی می کنند و آنرا نتیجه روشهای تشخیصی و درمانی پزشک درمانگر می دانند .

این درحالی است که گروهی دیگر از صاحب نظران روش تشخیصی و درمانی موجود درکتاب سی بل را کاملاً علمی و واقعی تلقی می کنند و پــزشک مــعالج او دکترکرنلیا . ب . ویلبر را تحسین و روش کار او را تائید می کنند .

رمان تسلط قدرت عظیم ضمیر ناخوداگاه را در رفتار و اعمال انسانی به خوبی بیان می‌کند. قدرتی که، ارتباط میان افکار، خاطرات، احساسات، حرکات و هویت فردی را می‌تواند از میان ببرد.قلم قدرتمند نویسنده چنان است که خواننده در میان تعدد شخصیت سی‌بل به هیچ عنوان گم نمی‌شود و داستان در هیچ واقعه‌ای مفقود نمی‌شود. فلورا ریتا شرایبر به خوبی توانسته است از نگاه یک دانای کل با تمامی شخصیت‌ها همراه شود تا دوباره زمان‌هایی که سی‌بل درآن زیسته را بیان کند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات