دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

سینما جهنم ؛ شش گزارش درباره ی آدم سوزی در سینما رکس

سینما جهنم ؛ شش گزارش درباره ی آدم سوزی در سینما رکس
-20 %
سینما جهنم ؛ شش گزارش درباره ی آدم سوزی در سینما رکس
  • موجودی: موجود
  • مدل: 160159 - 117/6
  • وزن: 0.30kg
560,000 ریال
700,000 ریال

سینما جهنم

نویسنده: کریم نیکونظر
ناشر: چشمه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 253
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1399 - دوره چاپ: 2


مروری بر کتاب

شش گزارش درباره آدم سوزی در سینما رکس

سینما جهنم ، یک روایتِ تمام عیار است درباره‌ی حادثه‌ای که شبِ بیست و هشتم مرداد سالِ 1357 در آبادان رقم خورد. حادثه‌ای که بسیاری وقوعش را یکی از عواملِ تسریعِ شکل‌گیریِ انقلاب سال 57 می‌دانند. آتش‌سوزی هولناکِ سینما رِکسِ آبادان یکی از رازهای چندلایه‌ای است که، با آن‌که بسیار درباره‌اش حرف زده شده و کتاب‌هایی هم نوشته‌اند، هنوز آتشِ زیر خاکستر است.

نیکونظر، فیلم‌نامه‌نویس و روزنامه‌نگار و منتقدِ سینمایی، سال‌ها درباره‌ی این اتفاقِ تکان‌دهنده‌ی زادگاهش تحقیق‌های کتابخانه‌ای و میدانی انجام داده و در نهایت، این روایتِ نو و پر از اطلاعات تازه را، که قطعاً نورِ بسیاری می‌تاباند بر این رخداد، نوشته است.

سینما جهنم از سایه‌ها، آدم‌ها و نجواهایی روایت کرده که دست در دست هم دادند تا این آدم‌سوزی هول‌ناک رخ دهد. آدم‌سوزی‌ای که هنوز هم، بعدِ بیش از چهل سال، یکی از قصه‌های تکرارشونده‌ای است که انگار برای مخاطبان فراوانش حرفِ جدید دارد. به‌جرئت باید اذعان کرد که این کتاب برای اولین‌بار اسناد، روایت‌ها و تحلیل‌هایی را در اختیار خواننده‌ی خود می‌گذارد که تاکنون پشت پرده مانده بود. نیکونظر، با روایتی مستند ـ داستانی، خاکستر گرم را کنار می‌زند تا مشخص شود چه کسی رِکس را آتش زد... 

بررسی ها، شواهدی را ارائه می کند که نشان می دهد این آتش سوزی عمدا اتفاق افتاده است. با توجه به این که متعاقب این رویداد، انقلاب اسلامی ایران اتفاق افتاد و رسیدگی به ابعاد حادثه به تعویق افتاد، گمانه زنی های مختلفی در مورد عاملان این حریق شوم صورت گرفت. پرونده ی سینما رکس، دادگاهی شد و بعد از برگزاری این دادگاه بدون وکیل، به "ریاست سید حسین موسوی تبریزی"، هفت نفر از افرادی که به عنوان عوامل حادثه شناخته شده بودند، تیرباران شدند.

در این زمینه روایات متعدد و مقالات گوناگونی منتشر شد که "کریم نیکونظر" با استناد به "شش گزارش درباره ی آدم سوزی در سینما رکس"، کتاب "سینما جهنم" را به رشته ی تحریر در آورد. وی با تکیه بر اصول اولیه ی پژوهشگری، به سراغ این فاجعه ی تاریخی رفته و از تک تک جزییات قابل توجهی که روایت را غنی تر کرده است، بهره برده.

این روایت مستند تاریخی، بر خلاف سایر مستندات رسمی، در یک چارچوب روایی خشک، گرفتار نیست و "کریم نیکونظر" تمام سعی خود را به کار گرفته تا علاوه بر بررسی زمینه های این حادثه و انتقال اطلاعات تاریخی درست، عمق فاجعه را نیز به تصویر بکشد و جنبه های دلخراش انسانی آن را در قالب درامی گیرا به خواننده ارائه کند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات