منو
سبد خرید

سینمای ملی و جهانی شدن

سینمای ملی و جهانی شدن
درحال حاضر موجود نمی باشد
سینمای ملی و جهانی شدن
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 92537
  • وزن: 0.40kg
  • UPC: 25
0 ریال

سینمای ملی و جهانی شدن

نویسنده: شهاب اسفندیاری - مسعود اوحدی
ناشر: سروش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 360
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1396 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

کتاب حاضر در پرداختن به سینمای مدرن ایران از این جهت که این سینما را در نسبت با صنعت سینمای جهان مورد مطالعه قرار می دهد و در عین حال دریافت تازه ای از آثار تعدادی از کارگردانان برجسته ایرانی نیز ارائه می کند ، اثری منحصر به فرد برای کسانی است که به سینمای ایران و تحولات آن در عصر جهانی شدن علاقه مند هستند.

این کتاب در سه بخش و ده فصل تدوین شده است. در بخش اول ، فصل اول ، مروری بر ادبیات "جهانی شدن" با هدف فهمیدن معنای این فرایند پردامنه است. فصل دوم به بررسی رهیافت های مختلف در نظریه پردازی درباره سینمای ملی و نیز بحث های انتقادی درباره این مفهوم اختصاص دارد. بخش دوم به دنبال مقدمه ای کوتاه ، در فصل سوم بحثی نظری را درباره ضرورت ها و موانع و مشکلات بالقوه در مطالعات تطبیقی مدنظر قرار می دهد. در فصل های ۴ ٬ ۵ و ۶ نویسنده به شرح و مقایسه روند رشد و افول در سینمای ملی فرانسه ، آرژانتین و کره جنوبی در عصر جهانی شدن می پردازد و وجوه همگرایی و واگرایی در این نمونه ها را برجسته می سازد. بخش سوم به تأثیر جهانی شدن بر سینمای ملی ایران اختصاص دارد. در فصل هفتم با پیش درآمدی درباره به شهرت رسیدن سینمای ایران در صحنه بین المللی طی دهه ۱۹۹۰ آغاز می شود و عوامل دخیل در تسهیل چنین تحول غیرمنتظره را بررسی می کند.

فصل هشتم به کاوش در کارنامه سینمایی محسن مخلباف به عنوان یک فیلم ساز فراملی می پردازد و آخرین فیلم ها و مواضع او را بررسی می کند. سینمای داریوش مهرجویی یکی از پیشگامان موج نوی سینمای ایران در اواخر دهه ۱۹۶۰ ٬ که سهمی مهم در ساختن سینمای ملی در طول چهار دهه گذشته داشته است موضوع فصل نهم است. فصل ده نیز به سینمای "دفاع مقدس" می پردازد که این فصل بر آثار ابراهیم حاتمی کیا از فیلم سازان برجسته بعد از انقلاب و از چهره های بنیان گذار سینمای دفاع مقدس متمرکز است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات