منو
سبد خرید

سینمای مستند ایران

سینمای مستند ایران
2 تا 3 روز آینده
سینمای مستند ایران
  • موجودی: 2 تا 3 روز آینده
  • مدل: 104330
  • وزن: 0.30kg
0 ریال

سینمای مستند ایران
نویسنده: محمد تهامى نژاد
ناشر: سروش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 268
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 2
کد کتاب: 104330

 

مروری بر کتاب
سینمای مستند اثر تلفیقی از دو گونه تاریخ نگاری عمومی و تخصصی است. در تاریخ عمومی مولف به جمع آوری داده ها درباره فیلم ها، تولیدگران، مناسبات و جریان های موثر بر تولید به صورت تسلسل زمانی می پردازد تا مقدمه ای برای تحقیقی تخصصی تر و موردی در روش ها، شیوه های بیانی فیلم سازان و اصالت های آن و تحلیل محتوا باشد که نتیجه آن تحلیل تاریخی سینمای مستند ایران است.

فیلم مستند، روش ثبت و ضبط زندگی به صورت واقعی و با کمک بازسازی صادقانه صحنه های واقعی است که گاهی به صورت هدفمند در پی چستجو و شناخت معناهای پنهان وقایع، در شکلی هنری است و گاهی معنای پنهان را منکر می شود.

تاریخ سینمای مستند ایران روایت جذابی از فیلم سازان و مجموعه ای از اندیشه ورزی، کار و هنر است و فیلم مستند علاوه بر گرایش های فکری مسلط در هر دوره و عقاید فیلمسازان بر تلقی های یکجانبه و تک معنایی از واقعیات عینی هم توجه داشته است.

این اثر به بررسی تاریخی سینمای مستند ایران (مقتضیات تولید، نهادها، شخصیت ها، فیلم ها)، تحقیق در نظریه ها، نگرش ها و تاثیر رسانه ها و ساختارهای بنیادین بر تولید می پردازد.

آیا مستند ساز به بیان غیرتحکمی روی آورده یا از یک روایت شخصی، حکمی صادر شده است؟ آیا فیلم مستند به اخلاق حرفه ای پابند است؟ چگونه می توان فهمید که فیلمساز، کدام صحنه ها را از زندگی عادی برای دستیابی به جذابیت بصری، به کمک مردمان محلی و بومی، تغییر شکل داده و یا نمایشی ساخته است و اینکه فیلم چه نسبتی با رسانه تلویزیون دارد و هر اثر دیداری، چه نقش و جایگاهی در تاریخ سینمای مستند ایران داشته است از جمله سوالاتی که کتاب حاضر به تحقیق و بررسی آن می پردازد.

این اثر در پنج فصل تعریف و محدوده هنری و نظری تحقیق، دوره نمایش بر پرده، فیلم مستند و رسانه جدید، انقلاب اسلامی و تصویر و دهه هفتاد- دهه ویدئو تدوین شده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات