دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

سیمای زن در فرهنگ ایران

سیمای زن در فرهنگ ایران

نویسنده: جلال ستاری
ناشر: نشر مرکز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 304
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1384 - دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب

این کتاب تفکری است در باب جنبه‌های نظری و عملی برخورد با زنان در فرهنگ ایرانی و به اتکای شواهد مستند و روشنگر که از لابه لای متون و منابع اصیل تاریخی و ادبی استخراج شده‌اند موقعیت و منزلت زنان را از دید خواص و عوام جامعه نشان می‌دهد و جنبه های مثبت و منفی آن را بررسی می‌کند. با آنکه هدف کتاب پژوهش تفصیلی تاریخی نیست. در حد لزوم به پیشینه تاریخی وضع زنان در تمدن‌های گوناگون جهان و به ویژه در ایران باستان و عرب جاهلی پرداخته شده و به تحلیل‌های جامعه‌شناسان و مردم‌شناسان و صاحب نظران برجسته در این باره نیز اشاره‌هایی شده است.

زن به گمان من یکی از چند کلید رازگشای فرهنگ قوم است، زیرا موجودی است اسرارآمیز که همواره دو ساحت داشته: جمال و جلال عشق، و زشتی و پلشتی مرگ. هم بار میگیرد و می زاید و بنابراین با مهر زندگی می آفریند. و هم میمیراند یعنی ازفرط دلبستگی خودخواهانه جگرگوشه اش را چنان در آغوش می فشارد که نفسش را میگیرد.

در این کتاب، رقم زدن تصویری از زن ایرانی بدانگونه که در فرهنگ ایران پس از اسلام نقش بسته، منظور نگارنده است. بنابراین به موقعیت اجتماعی زن در ایران پیش از اسلام که صورت مثالی و قدسیش در اساطیر و حماسه به یاد سپردنی است....

کتاب جنبه‌های نظری و و عملی برخورد با زنان در فرهنگ ایران را در ده فصل ارزیابی می‌کند. کتاب تلاش ارزشمندی می‌کند که با تکیه بر متون اصیل تاریخی و ادبی، موقعیت و منزلت زن را از دیدگاه عوام و خواص و نیز جنبه‌های مثبت و منفی حاکم بر فرهنگ، پیشینه تاریخی زنان در تمدن‌های گوناگون ایرانی به‌ویژه ایران باستان و عرب جاهلی بررسی و تحلیل کند.

در پایان هر فصل، فهرست مفصلی از یادداشت‌ها و ارجاعات و توضیحات ضرور وجود دارد که نشان‌دهنده دقت نظر نویسنده و وسواس او برای نوشتن یک اثر ساده، اما علمی است. علاوه بر این، نویسنده کتاب تلاش کرده است تحلیل‌های جامعه‌شناسان و مردم‌شناسان را نیز به کتاب بیافزاید. اگرچه نمی‌توان در این فرصت کوتاه به نقد و بررسی متن کتاب پرداخت، به نظر می‌رسد این کتاب برای مطالعه زنان از منظر تاریخ بالاخص اسطوره که بخشی از تاریخ است بسیار مفید و ضرور است.


فهرست

احکام دین
خلقت حوا
زن جاهلی
ناسازواری
سه مانع
عشق عذری
علم باه
نمونه های ازدواج
انگیزه های جهان شمول
واکنش ها
نتیجه

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات