کتاب سیمای جهل در غرب فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای جهان انتشارات ارشاد

سیمای جهل در غرب

نویسنده: محمد قطب
مترجم: سیدخلیل خلیلیان
ناشر: ارشاد
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 261
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1350 - دوره چاپ: 1

کمیاب  - کیفیت : در حد نو

 

مروری بر کتاب

کتاب فوق الذکر نوشته یکی از روشنفکران مسلمان مصری است . مشتمل بر چهارده فصل می باشد .

از مجموعه مطالب کتاب چنین بر می آید که سوز و درد دینی و اوضاع نابسامان مسلمانان خصوصا جوانان فریفته غرب ، نویسنده را بر آن داشته است که نارسائی ها و کژی های جهان غرب را که در زیر ماسک فریبنده تمدن و پیشرفت صنعتی پنهان است بیان دارد و چهره واقعی غرب را در ناکامیهای اخلاقی اقتصادی و سیاسی به خواننده بنمایاند.

البته مراد وی از غرب ، اعم از جوامع سرمایه داری و کمونیستی است نویسنده در ابتدا کوشیده که بیان کند تمام ویژگیهای جاهلیت در ایام کهن جهل بشر در قرن بیستم نیز رخ نمایانده است و ویژگیهای فکری عقیدتی و اخلاقی جاهیت قدیم بر جاهلیت جدید منطبق است .

سپس تاریخچه ئی از مبارزه کلیسا وکشیش ها با هر نوع تجدد در علوم را بیان کرده و به بررسی علل و عوامل جدائی دین از متن زندگی غربیها پرداخته و افکار جدید و گرایش های مختلفی از قبیل داروینیسم و فرویدیسم و مارکسیسم و سرمایه داری که منجر به انزوای مسیحیت شد توضیح داده و متذکر شده که جریانات تند اجتماع غربی در مبارزه با افکار دین عکس العمل و بازتاب ظلم و ستم کلیسا و جهل گرایی و افسانه گرائی اربابان کلیسا بوده که با هر نوع علم و پیشرفتی در این زمینه مخالفت می ورزیده اند .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

سیمای جهل در غرب

  • ناشر: ارشاد
  • کد کتاب: 83715 - 90/3
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: محمد قطب, سیدخلیل خلیلیان, رنسانس, جامعه شناسی اروپا, تاریخ اجتماعی اروپا, قرون وسطی, جنگ های صلیبی, تاریخ غرب, تاریخ فلسفه, کتاب سیمای جهل در غرب