كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
سیر جوامع بشری

سیر جوامع بشری

نویسنده: گرهارد لنسکی - جین لنسکی  
مترجم: ناصر موفقیان
ناشر: علمی و فرهنگی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 676
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1369 - دوره چاپ: 1 

 

مروری بر کتاب 

مصور

فقط جامعه‌شناسی و مردم‌شناسی جوامع انسانی را به عنوان یک کل در نظر می‌گیرند مفهوم سخنان است که تنها این دو مبحث از علوم انسانی هستند که تقریباً تمام پدیده‌های اجتماعی را ، از خانواده گرفته تا ملت و از تکنولوژی تا دین ، در حیطه مطالعات و بررسی‌های خود قرار می‌دهند.

فقر شهری و در پی آن گسترش سکونت‌گاه‌های غیررسمی، همواره یکی از مسایل اصلی شهرهای کشورهای در حال توسعه بوده است. آمار و ارقام، از بدتر شدن اوضاع سکونتی میلیون‌ها نفر در این کشورها حکایت دارد که به شکل روزافزونی به فقر مطلق و نسبی گرفتار هستند. آنان به دور از شرایط زیستی مناسب و بدون دسترسی به منابع درآمدی کافی و دائمی، مجبور به سکونت در خارج از محدوده و چارچوب قوانین و مقررات رسمی حاکم بر شهر می‌شوند. در چنین شرایطی سکونت‌گاه‌های فقیرنشین غیررسمی شکل گرفته و زمینه‌های پایداری کالبدی، محیطی، اجتماعی و اقتصادی شهر را با چالش مواجه می‌کند.

در این نوشته کوشش شده تا عمده‌ترین نظریه‌های مربوط به تکوین و تکامل سکونت‌گاه‌های غیررسمی بیان شود، و خاستگاه آن از گذشته، تاکنون به صورت اجمالی بحث و بررسی گردد. بدین‌منظور نگارنده در این کتاب نخست مباحث نظری عام درباره این پدیده را به بحث گذاشته، سپس به بررسی شرایط حاشیه‌نشینی شهرهای ایران پرداخته است.

یادگیری : عبارت است از فرایندی که یک اندام زنده است خلال آن اطلاعات لازم برای تغییر رفتارهای خود را به طور تجربی کسب می نماید.

علامت: یک حامل اطلاعاتی است که معنا و مفهوم آن به طور ژنتیکی معین می‌گردد.

نماد: نوعی حامل اطلاعاتی است که معنا و مفهوم توسط افرادی که آن را مورد استفاده قرار می‌دهند معین می‌شود.

نظام : عبارت است از ماهی کلیت متشکل است از اجزاء به هم پیوسته. نظامها بر حسب میزان هماهنگی درونی خود با یکدیگر تفاوت می یابند یعنی به میزان هماهنگی اجزا تشکیل دهنده آنها با یکدیگر و با خود نظام به عنوان یک کل.

اجتماعی شدن : فرآیندی است که افراد از خلال ان به اعضای موظف جامعه خود مبدل می گردند.

جهان بینی: مجموعه ای است که از اطلاعاتی که برای تفسیر تجریبات و تنظیم زندگی اجتماعی به کار گرفته می شود...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

سیر جوامع بشری

  • 0ریال

برچسب ها: گرهارد لنسکی, جین لنسکی, ناصر موفقیان, تاریخ تمدن, جامعه شناسی تاریخی, جامعه شناسی, فلسفه اجتماعی, تاریخ اجتماعی, کتاب سیر جوامع بشری