سیر تحول ادبیات داستانی و نمایشی

سیر تحول ادبیات داستانی و نمایشی

نویسنده: حسن میرعابدینی
ناشر: فرهنگستان زبان و ادب فارسی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 375
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 1 


مروری بر کتاب 

نوشته شده در چارچوب طرح تطور مضامین ادبیات داستانی

میرعابدینی رمان را به عنوان یک فرم ادبی نو و برخاسته از تغییرات در جامعه معرفی می داند و می گوید: تجربه مدرنیته در نقاط مختلف جهان یکسان نیست به همین علت رمان‌ها در جغرافیای متفاوت ویژگی‌های متفاوت دارند.

وی رمان ایرانی را به علت نوع مدرنیته حاکم بر جامعه ایرانی، شرایط اجتماعی و تاریخی و ویژگی‌های این جامعه دارای خصوصیات مخصوص به خود می خواند و می گوید: ما دارای رمان ویژه خود هستیم و دراین کتاب سعی کردیم که این ویژگی‌ها یافته شود.

میرعابدینی مضمون را معنایی که در سیر زمان تغییر یافته و دچار تحول شده است معرفی می کند و ادامه می دهد: تم یا درون‌‌مایه هم ایده‌ای است که رمان بر اساس آن شکل گرفته است و هم ایده‌ای است که در اثر خواندن به ذهن مخاطب می‌رسد. در عین حال تم یا درون‌مایه فقط ایده نیست بلکه مفهومی است که با مفاهیم بینامتنی معنای اثر را گسترش می‌دهد.

به گفته میرعابدینی در این کتاب علاوه بر بررسی سیر رمان ایرانی به تأثیراتی که رمان در آثار ادبی این سرزمین داشته توجه شده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

سیر تحول ادبیات داستانی و نمایشی

  • 325,000ریال
  • 270,000ریال

برچسب ها: حسن میرعابدینی, داستان نویسی, نویسندگی, مقالات ادبی, ادبیات نمایشی, نمایشنامه, کتاب سیر تحول ادبیات داستانی و نمایشی