کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
سیر استعمار انگلیس در ایران

سیر استعمار انگلیس در ایران 

نویسنده: ایرج کیا
ناشر: آبی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 246
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1385 - دوره چاپ: 1 


مروری بر کتاب 

سابقه تاریخی نفوذ سیاسی انگلیس در آسیا ابتدا با حضور در کشورها و سرزمین‌های پیرامون خلیج‌فارس آغاز گردید و سپس در ایران، در دو مرحله طولانی، اما ناموفق و یک مرحله کوتاه مدت، اما موفقیت‌آمیز انجام گرفت. مرحله نخست با شروع سلطنت فتحعلیشاه قاجار از سال 1212 آغاز شد و تا پایان سال 1337 ه.ش (1175-1298 ه.ش) هم زمان با سلطنت احمدشاه قاجار به شکل نفوذ مسالمت‌آمیز سیاسی و اقتصادی ادامه داشت، اما در این مدتف دوبار نفوذ اقتصادی رویتر و رژی در ایران صورت گرفت که با شکست روبرو گردید.

به دنبال این دو شکست، دولت انگلیس با ناکامی سیاسی بزرگتری پس از انعقاد قرارداد معروف تحت الحمایگی سال 1919 میلادی (1298 ش) روبرو شد. با شکست اخیر، زیربنای سیاست انگلیس در ایران از حالت نفوذ مسالمت‌آمیز خارج شد و به سیاست تهاجمی گرایش پیدا کرد. از تاریخ مذکور، تلاش انگلیس در ایران، صرف روی کار آوردن یک حکومت نظامی گردید. کتاب حاضر شامل دو بخش است که نخست از سیر تدریجی نفوذ انگلیس در ایران و سرزمین‌های پیرامون خلیج‌فارس و سپس قرارداد تحت‌الحمایگی کشور ایران زیر نظر انگلیس (معروف به قرارداد نگین 1919 میلادی) سخن می‌گوید.

بازگویی رویدادهای دوران حکومت سلسله قاجاریه در ایران به نام انگلیس عجین شده است و هر کدام دیگری را به ذهن متبادر می‌کنند. حضور نیرومند و گسترده سیاستمداران انگلیسی در تصمیم‌سازی مردان دولت در این دوره موجب شده است که پژوهشگران پرشماری در این عرصه کتاب نوشته‌ یا سخنرانی کنند. کتاب حاضر شامل دو بخش است که در بخش اول سیر تدریجی نفوذ انگلیس در ایران و سرزمین‌های پیرامون خلیج فارس و سپس قرارداد تحت الحمایگی کشور ایران زیر نظر انگلیس (معروف به قرارداد ننگین 1919میلادی) را تشریح می‌کند.

فهرست

تاسیس خطوط سراسری تلگراف در ایران
امتیاز بارون جولیوس رویتر
سیاست تحدید حدود مرزی و تضعیف دولت ایران
امتیاز کشتیرانی در کارون
واگذاری امتیاز تاسیس بانک
شرکت بانک معدنی ایران با مسوولیت محدود
ژنرال الکساندر هوتم شیندلر
امتیاز تاسیس راه تهران به جنوب
امتیاز انحصار تنباکو
متن نامه سید جمال الدین اسدآبادی به میرزای شیرازی
انگلیسی‌ها قاچاقچیان خلیج فارس
امتیازات نفتی
امتیازات گمرکی
قروض ایران

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

سیر استعمار انگلیس در ایران

  • ناشر: آبی
  • کد کتاب: 70768 - 101/1
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: ایرج رودگر کیا, تاریخ سیاسی ایران, ایران و انگلیس, قاجار, پهلوی