منو
سبد خرید

سیری در سیره ائمه اطهار (ع)

سیری در سیره ائمه اطهار (ع)
سیری در سیره ائمه اطهار (ع)
-13 %
سیری در سیره ائمه اطهار (ع)
سیری در سیره ائمه اطهار (ع)
سیری در سیره ائمه اطهار (ع)
  • موجودی: موجود
  • مدل: 148210 - 61/2
  • وزن: 0.40kg
520,000 ریال
600,000 ریال

سیری در سیره ائمه اطهار (ع)

نویسنده: آیت الله مرتضی مطهری
ناشر: صدرا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 315
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1370 - دوره چاپ: 6

 

مروری بر کتاب

کتاب سیری در سیره ائمه اطهار علیهم‌السلام، از چگونگی برخورد ائمه اطهار علیهم‌السّلام با مسئله خلافت و همچنین حکومت سخن می‌گوید. این کتاب به قلم شهید مرتضی مطهری و از میان دستنویس های ایشان انتخاب شده است.

بیان تحلیلی زندگی ائمه اطهار علیهم‌السلام موجب آن می‌شود که پیشوایان دینی به عنوان نمونه‌های انسان مافوق و نه مافوق انسان و الگوهای عینی برای حیات فردی و اجتماعی معرفی گردند. شهید مطهری در این کتاب به این مهم پرداخته و حیات سیاسی اجتماعی تنی چند از ائمه معصومین را به ویژه از نظر کیفیت برخورد با مسئله خلافت و حکومت تجزیه و تحلیل نموده است. پیشوایان بزرگواری که در این کتاب معرفی شده‌اند عبارتند از: امام علی (ع)، امام حسن (ع)، امام حسین (ع)، امام زین‌العابدین (ع)، امام جعفر صادق (ع)، امام موسی کاظم (ع)، امام رضا (ع)، امام حسن عسکری (ع) و مهدی موعود (عج).

فصول کتاب، سخنرانی‌ها و بحث‌هایی است از استاد مرتضی مطهری در این مورد، که در زمان ها و مکان های مختلف ایراد شده‌اند. فصل اول را یک سخنرانی تحت عنوان «مشکلات علی علیه‌السّلام» تشکیل می‌دهد که در تاریخ 30/8/49 مطابق با 21 رمضان 1390 در حسینیه ارشاد ایراد گردیده است. فصل دوم متشکل از دو سخنرانی درباره «صلح امام حسن علیه‌السّلام» در بهار 1350 و در انجمن اسلامی پزشکان می‌باشد. فصل سوم، بحث کوتاهی است درباره امام زین‌العابدین علیه‌السّلام که استاد شهید در ادامه سخنرانی «خرافه سیزده» که در تاریخ 13/1/1349 برابر با 25 محرم 1390 در حسینیه ارشاد انجام شده است، به تناسب زمان ایراد نموده‌اند.

فصل چهارم، شامل بحثی درباره «امام صادق علیه‌السّلام و مسئله خلافت» است که به دنبال بحث «صلح امام حسن علیه‌السّلام» و بحث «مسئله ولایت‌عهد امام رضا علیه‌السّلام» طی دو سخنرانی در انجمن اسلامی پزشکان القاء گردیده است. فصل پنجم را یک سخنرانی تحت عنوان «موجبات شهادت امام موسی کاظم علیه‌السّلام» تشکیل می‌دهد که تاریخ ایراد آن 4/7/1349 مطابق با 24 رجب 1389 و محل آن حسینیه ارشاد بوده است.

فصل ششم مشتمل بر بحثی پیرامون «مسئله ولایت‌عهد امام رضا علیه‌السّلام» است که در دو سخنرانی و چنانکه اشاره شد در انجمن اسلامی پزشکان ایراد شده است. بخش هفتم را «سخنی درباره امام حسن عسکری علیه‌السّلام» تشکیل می‌دهد که استاد شهید آن را در ادامه یکی از سخنرانیهای «سیره نبوی» در سال 1354 و در مسجد جامع بازار تهران به مناسبت سالگرد ولادت آن حضرت بیان کرده‌اند. و فصل هشتم متشکل از دو سخنرانی پیرامون حضرت مهدی علیه‌السّلام می‌باشد که اولی تحت عنوان «عدل کلّی» در تاریخ 24/7/1349 مطابق با چهاردهم شعبان 1390 در حسینیه ارشاد ایراد شده، و دومی به فاصله یک هفته بعد تحت عنوان «مهدی موعود» در همان مکان انجام گرفته است.

فهرست

مشکلات علی (ع)
صلح امام حسن (ع)
سخنی پیرامون امام زین العابدین (ع)
امام صادق (ع) ومسئله خلافت
موجبات شهادت امام موسی کاظم (ع)
مسئله ولایت عهد امام رضا (ع)
...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات