منو
سبد خرید

سیری اجمالی در منطق و فلسفه الهی

سیری اجمالی در منطق و فلسفه الهی
سیری اجمالی در منطق و فلسفه الهی
0 ریال
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 72335 - 32/6
  • وزن: 0.80kg
  • UPC: 25

سیری اجمالی در منطق و فلسفه الهی

نویسنده: محمد سنگلجی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 240
اندازه کتاب: رحلی - سال انتشار: 1356

کمیاب - کیفیت : عالی


مروری بر کتاب

شیخ محمد سنگلجى، فرزند رضاقلى سنگلجى از روحانیون تهران ، سال‏هاى درازى با سمت استادى در دانشکده‏ى حقوق و علوم سیاسى به تدریس فقه اسلامى اشتغال داشت و متن درسش شرایع الاسلام بود. کانونى هم به نام رواق تأسیس کرد که در آنجا به تفسیر قرآن مى‏ پرداخت....

سلامِ نابْ همان دین یگانه و بی‌‌بدیلی است که از صدر نبوّت تا ساقه رسالت، به صورت‌‌های گونه‌‌گون بر پیامبران الهی نازل شده است و به کمال نهایی خود که مرضی خدای حکیم است، نایل آمد و منهاج‌‌ها و شریعت‌‌های ویژه هر عصر و مصری آن را همراهی می‌‌کرد. عنصر اصیل اسلام همان حکم خدای سبحان است و منشأ حکم خداوند اراده ازلی اوست که از علم ذاتی وی ناشی می‌‌شود. عنصر اصلی کشف و اثبات اسلام دو رکن است؛ یکی برهان قاطع عقلی و دیگری دلیل معتبر نقلی.

هر کدام از این دو رکن به اقسام معتبر دیگری تقسیم می‌‌شود؛ دلیل عقلی در قلمرو امور طبیعی، حسّ و تجربه کارآمد، و در منطقه امور ریاضی، برهان ریاضی متقن، و در اقلیم حکمت و کلام برهانِ تجریدی عقلی، و در ساحت عرفانِ نظری، برهان تجربی قلبی است. دلیل نقلی معتبر در قلمرو عقاید، نصّ قطعی الصدور و الدلاله و در منطقه اخلاق و نیز در اقلیم فقه و حقوق، نصّ قطعی یا ظنّی معتبر است.

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب