كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
سیرت شیخ کبیر ابو عبدالله ابن خفیف شیرازی

سیرت شیخ کبیر ابو عبدالله ابن خفیف شیرازی

نویسنده: ابوالحسن دیلمی
مترجم: عیسی بن جنید شیرازی
به تصحیح: ا. شمیل. طارمی
به کوشش: دکتر توفیق سبحانی
ناشر: بابک
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 400
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1363 - دوره چاپ: 1 

 

مروری بر کتاب 

یافتن کتاب سیره‏ابن حفیف (از صوفیان متوفای سال 371هجری) ، توسط استاد سبحانی بر سبیل تصادف، در آنکارا صورت گرفت. وی مدت‏ها به ‏دنبال یافتن اطلاعاتی درباره ابوالحسن دیلمی و رکن‏ الدین یحیی‏بن جنید شیرازی (موءلف و مترجم سیره‏ابن خفیف) به جست و جو می ‏پردازد، عاقبت نومید می‏شود و ناچار به مقدمه خانم آنه‏ ماری شیمل می‏رسد و آن‏را جامع و غنی می ‏یابد. غنای مقدمه، او را به ‏خواندن کتاب تشویق می‏کند و چون نسخه خطی دیگری از این اثر نمی ‏یابد، به ترجمه مقدمه خام شیمل می ‏پردازد.

مقدمه 42 صفحه‏ ای خانم شیمل ره گشاست و بسیاری از عقاید، افکار و نظریات کلی و جزیی ابن‏ خفیف را درباره مسایل گوناگونی چون: روءیت خداوند، نبوت، معاد، ایمان، قناعت، تصوف و توکل و... را موردبررسی قرار داده است.

ابن‌خفیف‌، ابوعبدالله‌ محمد بن‌ خفیف ‌بن ‌اَسفکُشاذ (اسفکشار) ضبّی‌ (د ۳۷۱ق‌/۹۸۱م‌)، معروف‌ به‌ «شیخ‌ کبیر»، از مشایخ‌ بزرگ‌ صوفیه فارس و مؤسس‌ سلسله خفیفیّه‌ است. شاگرد او ابوالحسن‌ دیلمی‌ کتابی‌ در سیرت استاد خود نوشته‌ و از دیده‌ها و شنیده‌های خود نکات‌ و روایات‌ بسیار درباره احوال‌ و اخلاق او نقل‌ کرده‌ است‌.

اصل این کتاب از میان‌ رفته‌، ولی‌ ترجمه فارسی‌ آن‌ به‌ قلم‌ رکن‌الدین‌ یحیی‌ بن‌ جنید شیرازی (سده ۸ - ۹ق‌) در دست‌ است‌ و مهم‌ترین‌ مأخذ درباره زندگانی‌ ابن‌خفیف‌ به‌ شمار می‌رود. به‌ گفته دیلمی‌، خفیف‌، پدر شیخ‌ از شهر کلاشم‌ِ دیلمان‌ بوده‌ و در سپاه عمرولیث‌ صفاری خدمت می‌کرده‌ است‌ و هنگامی‌ که‌ عمرولیث‌ از خراسان بیرون‌ آمد، خفیف‌ در نیشابور از سپاهی‌گری توبه کرده‌ و در همان‌جا دختر یکی‌ از بزرگان‌ کرّامیه‌ را به‌ همسری گرفت‌، اما دیری نگذشت‌ که‌ باز به‌ سپاه‌ عمرولیث‌ پیوست‌ و به‌ شیراز رفت‌.

ابن‌خفیف‌ در همین‌ زمان‌ در شیراز به‌ دنیا آمد و هنگامی‌ که‌ عمرولیث‌ بار دوم‌ از فارس به‌ خراسان‌ می‌رفت‌ وی هشت‌ ماهه‌ بوده‌ است. این‌ وقایع بایست‌ در فاصله میان‌ سال ۲۶۶ق‌/۸۸۰م‌ که‌ عمرولیث‌ به‌ حکومت رسید و از جندی شاپور به‌ فارس‌ و از آنجا به‌ سیستان و خراسان‌ رفت‌ و سال‌ ۲۷۰ق‌/۸۸۳م‌، که‌ عمرولیث‌ بار دوم‌ در اوایل‌ حکومت‌ خود از فارس‌ رهسپار سیستان‌ و خراسان‌ شد، روی داده‌ باشد. بنابراین‌ می‌توان‌ ولادت او را در حدود ۲۶۹ق‌ دانست‌ و این‌ تاریخ با آنچه‌ او درباره طول عمرخود بیان‌ کرده‌ و دیگران‌ درباره آن‌ نوشته‌اند و مدت عمر او را ۱۰۴ سال‌ گفته‌اند بسیار نزدیک و موافق است‌.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

سیرت شیخ کبیر ابو عبدالله ابن خفیف شیرازی

  • ناشر: بابک
  • کد کتاب: 77630 - 47/6
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: خفیف شیرازی, ابوالحسن دیلمی, عیسی بن جنید شیرازی, تصوف, عرفان اسلامی, تاریخ تصوف, صوفیگری, کتاب سیرت شیخ کبیر ابو عبدالله ابن خفیف شیرازی