كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
سیاست نظامی امام علی (ع)

سیاست نظامی امام علی (ع)

نویسنده: اصغر قائدان
ناشر: فروزان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 255
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1375 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

جنگ و کشتار در آیین مقدّس اسلام تنها برای دفاع از خود و آیین الهی و به عنوان آخرین راه کار ممکن مشروع شمرده شده و اصل ریختن خون انسانی با قطع نظر از قید مزبور، مذموم و مورد نهی قرار گرفته است. امام علی علیه السلام آن را از بدترین رسوم آیین جاهلیت برمی شمارد: «أنتم معشر العرب علی شرِّ دینٍ... تسفکون دماءَکم»

حضرت در منشور معروف حکومتی خویش به مالک اشتر، وی را از هرگونه خون ریزی و بنیان نهادن حکومت بر جنگ و جدال، به شدت نهی می کند: «ایّاکَ و الدماءَ و سفکها بغیر حلّها...» و لا تقوّینّ سلطانک بسفکِ دمٍ حرامٍ.»

از منظر دینی و سیاسی امام علیه السلام ، جنگ و جهاد نه ذاتی و قاعده، که امری عرضی و اضطراری است. حضرت همین نگاه به جنگ را به شخص پیامبراکرم صلی الله علیه و آله نسبت می دهد؛ می فرماید: پیامبر صلی الله علیه و آله مانند طبیبی سیّار بود که نخست مرهم و داروهای عادی را برای درمان زخم و مریض خود به کار می بست و در صورت نیاز و ضرورت، به داغ کردن محل زخم می پرداخت...

امیرالمومنین (علیه السلام) حل مسالمت آمیز مسائل را بر جنگ و خشونت ترجیح می داد و می کوشید تا به هر وسیله ای شده از جنگ خودداری کند و می فرمود:
من با او نمی جنگم تا او را دعوت کنم و عذر او را بپذیرم، اگر برگشت و توبه نموده از او می پذیرم و او نیز برادر ما است و اگر زیر بار نرفت و برای جنگ با ما مصمم بود، از خدا کمک گرفته و با او می جنگیم.

آن حضرت مذاکرات و گفتگوهای سیاسی را بر هر کار دیگری مقدم می داشت و تلاش می نمود تا با مناظره و تبادل نظر، نتیجه بگیرد و برای هدایت تعداد بیشتری از سپاه دشمن، می کوشید تا جنگ را به تاخیر بیاندازد. در صفحات بعد گفتگوهای مختلفی که امام (علیه السلام) و یارانش قبل از جنگ انجام می دادند و همچنین نامه ها و افرادی که امام (علیه السلام) برای اجتماع با دشمن و تلاش برای بازگرداندن او می فرستاد، خواهد آمد و مشاهده می کنیم که سستی مذاکرات در هر سه جنگ آن حضرت (علیه السلام) بدلیل سرسختی و غرور دشمن او بود.

آن حضرت شدیداً کسانی که او را متهم می‌ساختند علی(ع) افسری رشید و فداکار است ولی از هنر جنگ چیزی نمی‌داند، به شدت توبیخ می‌کند و مورد نکوهش قرار می‌دهد که:
«شما با نافرمانی و فروگذاری نظرم کار را به هم در آمیختید تا آن‌جا که قریش می‌گوید پسر ابوطالب دلیر است ولی علم و هنر جنگ نمی‌داند. خدا پدرانشان را خیر دهد. کدامیک از آنان پیشتر از من در میدان جنگ بوده‌ و بیشتر ازمن نبرد دلیران را آزموده؟ هنوز بیست سال نداشتم که پا در میدان جنگ گذاشتم و اکنون سن من از شصت سال گذشته است اما آن که فرمان او را نبرند و اطاعت او را نکنند هیچ‌کاری از او ساخته نیست.

مذاکرات امام (علیه السلام) برای اتمام حجت و عذر آوری بود، گرچه امام (علیه السلام) از قبل می دانست که دشمن تسلیم حق نبوده و به راه نخواهد آمد و زمینه ای جز جنگ وجود ندارد. آن حضرت هنگامی که در ربذه بود و می خواست خود را به اصحاب جمل برساند، ولی به آنها دست نیافت و آنها به عراق رفته بودند، فرمود: 
بخدا قسم این کار را پشت و رو کردم و هر طرف آن را نگریستم و هیچ چاره ای جز جنگ با این قوم نیافتم یا آنکه به آنچه خدا بر پیامبرش محمد صلی الله علیه و آله نازل کرده کافر شوم.

فهرست

فصل اول ؛ نقش و سیره نظامی امام علی (ع) در دوران حیات رسول خدا (ص)
فصل دوم ؛ مشاورت‌های امام (ع) در دوران خلیفه اول و دوم
فصل سوم ؛ اندیشه‌های نظامی و عملی علی (ع) از خلال نهج‌البلاغه
فصل چهارم ؛ سیره نظامی آن امام با بررسی‌ نبردهای سه‌گانه جمل، صفین و نهروان

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

سیاست نظامی امام علی (ع)

  • ناشر: فروزان
  • کد کتاب: 100824 - 117/5
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: امام علی, اصغر قائدان, جنگ در اسلام, تاریخ اسلام, شیعه, تاریخ سیاسی اسلام, حضرت علی (ع), جنگ های حضرت علی, کتاب سیاست نظامی امام علی (ع)