کتاب سیاست نظامی امام علی (ع) فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب اسلام انتشارات فروزان

سیاست نظامی امام علی (ع)

نویسنده: اصغر قائدان
ناشر: فروزان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 255
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1375 - دوره چاپ: 1 

مروری بر کتاب 

جنگ و کشتار در آیین مقدّس اسلام تنها برای دفاع از خود و آیین الهی و به عنوان آخرین راه کار ممکن مشروع شمرده شده و اصل ریختن خون انسانی با قطع نظر از قید مزبور، مذموم و مورد نهی قرار گرفته است. امام علی علیه السلام آن را از بدترین رسوم آیین جاهلیت برمی شمارد: «أنتم معشر العرب علی شرِّ دینٍ... تسفکون دماءَکم»

حضرت در منشور معروف حکومتی خویش به مالک اشتر، وی را از هرگونه خون ریزی و بنیان نهادن حکومت بر جنگ و جدال، به شدت نهی می کند: «ایّاکَ و الدماءَ و سفکها بغیر حلّها...» و لا تقوّینّ سلطانک بسفکِ دمٍ حرامٍ.»

از منظر دینی و سیاسی امام علیه السلام ، جنگ و جهاد نه ذاتی و قاعده، که امری عرضی و اضطراری است. حضرت همین نگاه به جنگ را به شخص پیامبراکرم صلی الله علیه و آله نسبت می دهد؛ می فرماید: پیامبر صلی الله علیه و آله مانند طبیبی سیّار بود که نخست مرهم و داروهای عادی را برای درمان زخم و مریض خود به کار می بست و در صورت نیاز و ضرورت، به داغ کردن محل زخم می پرداخت...

امیرالمومنین (علیه السلام) حل مسالمت آمیز مسائل را بر جنگ و خشونت ترجیح می داد و می کوشید تا به هر وسیله ای شده از جنگ خودداری کند و می فرمود: 
من با او نمی جنگم تا او را دعوت کنم و عذر او را بپذیرم، اگر برگشت و توبه نموده از او می پذیرم و او نیز برادر ما است و اگر زیر بار نرفت و برای جنگ با ما مصمم بود، از خدا کمک گرفته و با او می جنگیم.

آن حضرت مذاکرات و گفتگوهای سیاسی را بر هر کار دیگری مقدم می داشت و تلاش می نمود تا با مناظره و تبادل نظر، نتیجه بگیرد و برای هدایت تعداد بیشتری از سپاه دشمن، می کوشید تا جنگ را به تاخیر بیاندازد. در صفحات بعد گفتگوهای مختلفی که امام (علیه السلام) و یارانش قبل از جنگ انجام می دادند و همچنین نامه ها و افرادی که امام (علیه السلام) برای اجتماع با دشمن و تلاش برای بازگرداندن او می فرستاد، خواهد آمد و مشاهده می کنیم که سستی مذاکرات در هر سه جنگ آن حضرت (علیه السلام) بدلیل سرسختی و غرور دشمن او بود. 

مذاکرات امام (علیه السلام) برای اتمام حجت و عذر آوری بود، گرچه امام (علیه السلام) از قبل می دانست که دشمن تسلیم حق نبوده و به راه نخواهد آمد و زمینه ای جز جنگ وجود ندارد. آن حضرت هنگامی که در ربذه بود و می خواست خود را به اصحاب جمل برساند، ولی به آنها دست نیافت و آنها به عراق رفته بودند، فرمود: 
بخدا قسم این کار را پشت و رو کردم و هر طرف آن را نگریستم و هیچ چاره ای جز جنگ با این قوم نیافتم یا آنکه به آنچه خدا بر پیامبرش محمد صلی الله علیه و آله نازل کرده کافر شوم

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

سیاست نظامی امام علی (ع)

  • ناشر: فروزان
  • کد کتاب: 60529 - 117/5
  • موجودی: در انبار
  • 120,000ریال
  • 90,000ریال

برچسب ها: امام علی, اصغر قائدان, جنگ در اسلام, تاریخ اسلام, شیعه, جنگ های حضرت علی, کتاب سیاست نظامی امام علی (ع)