دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

سیاست نامه ذکاءالملک

سیاست نامه ذکاء الملک

نویسنده: محمدعلی فروغی
به کوشش : هرمز همایون پور , ایرج افشار
ناشر: کتاب روشن
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 300
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 2

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو ؛ مزین به نوشته و امضای نویسنده (هرمز همایون پور)

 

مروری بر کتاب

مقاله ها،نامه ها و سخنرانی های سیاسی محمدعلی فروغی 

در کتاب حاضر، برای روشن کردن نقش و دیدگاه های سیاسی و دیپلماتیک «محمدعلی فروغی»، معروف به «ذکاء الملک» از دولتمردان پرآوازة فرهنگی، فلسفی، ادبی، حقوقی، سیاسی و دیپلماسی دوران معاصر ایران، برخی از مقاله ها، نامه ها و سخنرانی های سیاسی او، به نثر در آمده است.

فروغی در خطابه‌اش، رضاشاه را «ایرانی‌نژاد» و امتداد سلطنت شاهانی معرفی کرد که نماد اقتدار و عظمت بودند. از شاهان افسانه‌ای، جمشید و فریدون پیشدادی شروع کرد و از کورش و داریوش هخامنشی، اردشیر و شاهپور و انوشیروان ساسانی نام برد. سپس به امراء سامانی و دیلمی، عمربن‌احمد و عضدالدوله اشاره کرد. شاه اسماعیل و شاه عباس را ستود و سرِ آخر به نادرشاه پرداخت. شاهی که همانند شاه جدید از میان فرودستان برخاسته بود.

فروغی گفت که آمدن شاهِ نو، بشارتی است بر اینکه «ملتی ستمدیده» سربلندی و عزت گذشته را بازخواهد یافت.در لفافه نصایحی نیز به شاه کرد که مبادا در جاده خودکامگی قدم زند؛ گفت:«ملت ایران باید بداند که امروز تقرب به حضرت سلطنت به وسیله تایید هواهای نفسانی و استرضای جنبه ضعف بشریِ سلطان و تشبثات گوناگون و توسل به مقامات غیرمقتضیه میسر نخواهد شد...راه درست و یگانه راه نیل به آن مقصد عالی، احراز مقامات رفیعه هنر و کمال و ابراز لیاقت و کفایت و حسن‌نیت و درایت در خدمتگذاری این آب و خاک است. خادم محترم و عزیز و خائن خوار و خفیف خواهد بود.»

...سپتامبر گذشته که باز در ژنو بودم در یکی از ضیافتها که غالباً برای آشنا شدنِ نمایندگان دُوَل با یکدیگر واقع می شود یکی از هم قطارهای ایرانی من در سر میز پهلوی شخص ناشناسی قرار گرفته بود در ضمن صحبت آن شخص اظهار داشت من یک قطعه شعر فارسی می دانم که حق این است شعار جامعه ملل باشد پس قطعهء معروف را خواند که: بنی آدم اعضاء یک پیکرند - که در آفرینش ز یک گوهرند...

همقطار من متعجب شد که این کیست که فارسی می داند و شعر سعدی می خواند معلوم شد نمایندهء دولت آلبانی است و چون قبل از جنگ اخیر آلبانی جزء دولت عثمانی بود و عثمانی ها غالباً با ادبیات فارسی آشنا بودند او هم فارسی می داند.


فهرست

خطابة تاج گذاری
سخنرانی دربارة جامعة ملل
حقوق و امتیازات اعضای پارلمان
تشریح سیاست خارجی دولت
و... 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات