منو
سبد خرید

سیاست فرهنگ ؛ چند گفت و گو

سیاست فرهنگ

نویسنده : آنتونین لیهم
مترجم: فروغ پوریاوری
مقدمه : ژان پل سارتر

ناشر: آگاه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 468
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1386 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب

مقالات و گفت و گو ها

تاریخ فرهنگ‌های کهن اطلاعات زیادی در خصوص سیاست‌های فرهنگی در اختیار قرار می‌دهد. تمام جوامع نوعی برنامه‌ی فرهنگی سیاسی خاص خود دارند. حال در پی هزاران سال تجربیات گوناگون در زمینه‌‌ی جنبه‌های سیاسی فرهنگ، جامعه سوسیالیست به صحنه می‌آید تا ارتباط خود را با فرهنگ، و نیز مفاهیم و سیاست خود تبیین کند.

در کتاب حاضر سیاست فرهنگ بررسی و نقش فرهنگ در سیاست ارزیابی گردده است. مطالب کتاب مشتمل بر گفت‌وگوهایی مفصل است که با لاکو نووسکی, میلان کوندرا, ایوان کلیما, واتسلاو هاول, یوزف اشکفورتسکی, ادوارد گولدا شتوکر, لودویک واتسولیک, یه‌ژی موخا, دومینک تاتاکار, یاروسلاو پوتیک, استر کرومباخورا , کارل کوسیک ،  انجام شده است. کتاب هم‌چنین با یک مقدمه‌ی طولانی از نویسنده همراه است که به تعریف فرهنگ، سیاست، تاریخ اخیر، نسل‌ها و شرحی بر گفت‌وگوها اختصاص دارد.

در سال 1968 تانك‌هاي ارتش شوروي براي سركوب جنبش مردميِ "سوسياليسم با چهره‌اي انساني" در خيابان‌هاي پراگ و سراسر چكسلواكي به حركت درآمدند، جنبشي كه تجربه‌اي يكه براي اثباتِ اين واقعيت بود كه آزاديِ فردي، خرد، و عدالت اجتماعي با هم ناسازگار نيستند. رهبران اين مبارزه در راه آزادي سه نسل از نويسندگان و روشنفكران چك و اسلواك بودند كه شاهد خيانت ديوان‌سالاريِ استالينيستي به آرمان‌هاي آغازين‌شان بودند، و مبارزه‌ي آن‌ها با سانسورِ آثار ادبي و هنري به جنگي سازش‌ناپذير عليه يك نظام سياسي بدل شده بود.

سياست فرهنگ حاوي سخنان چهارده تن از اين افراد از جمله ميلان كوندرا، ايوان كليما، واتسلاو هاول و كارِل كوسيك است، و مروري دارد بر يك تجربه‌ي بزرگِ انساني ــ كتابي براي همه‌ي كساني كه توجه‌شان معطوف به رابطه‌ي ميان قدرت سياسي و هنر، و حاكمان و حكومت‌شوندگان، و ساختنِ جامعه‌اي نوين است. كتاب مقدمه‌اي از ژان‌پل سارتر را با عنوان «سوسياليسمي كه از سردسير آمد» بر تارك خود دارد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات