دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

سیاست عشایری دولت پهلوی اول

سیاست عشایری دولت پهلوی اول

نویسنده: نفیسه واعظ
ناشر: تاریخ ایران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 600
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مصور

در این کتاب سیاست ها و عملکردهای «رضاشاه» در رابطه با ایلات و عشایر مناطق مختلف ایران بررسی شده است.اهمیت این اثر در آن است که چگونگی مرحله گذر از سنت به مدرنیسم را، د رجامعه ای که یک سوم آن را ایلات و عشایر تشکیل می دادند، تجزیه و تحلیل کرده، و خط مشی دولت متمرکز در قبال آن جامعه سنتی را به دقت نشان داده است.

فقدان پژوهش مستقلی درباره چاره اندیشی دولت «رضا شاه» برای خاتمه یا حل مسئله ایلات و عشایر، سبب شده است که کتاب حاضر، به صورت منبع و ماخذی پایه برای تحقیق و آگاهی از سیاست عشایری حکومت، در دوره پهلوی اول در آید.این کتاب با استفاده گسترده و دقیق از اسناد مطبوعات و منابع دست اول داخلی وخارجی نوشته شده و با طرح بحث هایی کاملا نو، به این موضوع پرداخته است. نویسنده، با دیدی علمی و پژوهشی، بدون ذهنیت گرایی وپیشداوری، سیاست ها و عملکردهای دولت پهلوی اول در قبال ایلات وعشایر ایران، تبعات این سیاست ها در جامعه ایلی وعشایری و چرایی مبارزه آنان با «رضاشاه» را بررسی و تجزیه و تحلیل کرده است.

با سقوط حکومت قاجار، برای نخستین‌بار دولتی با منشا غیرایلی در ایران به قدرت رسید. این دولت بنا به ماهیت تاریخی‌اش می‌بایست قدرت را متمرکز و ملت را همسان و مدرن می‌کرد. استقرار و تداوم این دولت با تعارضاتی در ساختمان اجتماعی و نیروهای منشعب از آن روبه‌رو شد و دولت پهلوی با برخی از گروه‌های اجتماعی ایران پیشامدرن، از جمله ایلات و عشایر تعارضاتی پیدا کرد که با پروژه‌های دولت جدید سازگار نبودند.

در کتاب حاضر، جهت‌گیری عملی دولت پهلوی اول در مقابل جامعة عشایری ایران با استناد به اسناد و مدارک، مطبوعات و منابع دست اول داخلی و خارجی بررسی و نگارنده روش سیاستگذاری و بازخوردهای این حرکت را بر جامعة ایلی و عشیره‌ای و چرایی مبارزة آنان با رضاشاه تحلیل کرده است..در پایان کتاب تصاویر اسناد و فهرست اعلام آمده است.


فهرست

مولفه‌های عمومی جامعة ایلی و عشیره‌ای ایران در آستانة سلطنت پهلوی
بنیادهای فکری سیاست عشایری دولت
برنامه‌های دولت در قبال ایلات و عشایر
منابع و رویه‌های سیاستگذاری دولت در حوزة ایلات و عشایر
سازماندهی اجرایی برنامه‌های دولت در قبال آنها
مقابله‌جویی‌های ایلات با برنامه‌های دولت
پیامدهای سیاست عشایری دولت

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات