منو
سبد خرید

سیاست طالبی ؛ چاپ سربی

سیاست طالبی ؛ چاپ سربی
درحال حاضر موجود نمی باشد
سیاست طالبی ؛ چاپ سربی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 61143 - 109/2
  • وزن: 0.30kg
  • UPC: 59
0 ریال

سیاست طالبی

نویسنده: عبدالرحیم طالبوف
ناشر: شمس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 118
اندازه کتاب: وزیری جلد سخت - سال انتشار: 1285 - دوره چاپ: 1 

کمیاب  - کیفیت : درحد نو
 

مروری بر کتاب 

عبدالرحیم نجار زاده تبریزی که در میان قاطبه کتابخوان بیشتر با نام طالبوف تبریزی مشتهر گردیده است یکی از رهبران فکری تاریخ مشروطیت می باشد که از خود چندین جلد کتاب نیز به یادگار گذاشته .خود وی در اکثریت قریب به اتفاق نامه هایش نام خویش را عبدالرحیم تبریزی توقیع نموده است .

عبدالرحیم بن شیخ ابوطالب بن علی مراد نجار تبریزی که در برخی کتابهایش خود را عبدالرحیم نجار زاده تبریزی نیز نوشته در سال 1250 هجری مطابق با 1213 شمسی در محله سرخاب تبریز که امروزه با نام مقبره الشعرا بیشتر به اذهان آشنا گردیده ؛ دیده به هستی گشود و در سال 1289 یعنی پس از چهار سال از پیروزی مشروطیت در تمرخان شورا حاکم نشین داغستان  رخ در خاک گذاشته در قبرستان مسلمانان آن شهر به خاک سپرده شد . او در سن شانزده – هفده سالگی دیار غربت اختیار کرده و اکثر عمر با برکت خود را در غربت طی می کند . طالبوف به غیر از زبان مادری خود ترکی ؛ به زبانهای عربی ؛ فرانسه ؛ روسی و فارسی کم و بیش آشنا بوده و در این زبانها دارای آثاری است .  

البته خود در جایی به اصطلاح امروزی ها شکسته نفسی اختیار کرده و به دانستن زبانهای ذکر شده گردن ننهاده است . وی زمانی که در داغستان زندگی می کرد لحظه ای از یاد موطن خود غافل نبود و از اخبار دور و نزدیک نیز به توسط روزنامه های وقت مطلع می گردید . یکی از روزنامه های روشنفکری آن ایام که منطبعه خارج بود ؛ روزنامه اختر بود که شهرتی به سزا کسب کرده بود .

در ربع آخر سده نوزدهم میلادی ؛ افراد علاقه مند ایرانی در ایران و خارج از ایران از طریق مجلات ایرانی چاپ استانبول و قاهره در بحث نوین سازی شرکت می کردند . معروف ترین این نشریات اختر از سال 1876 تا 1896 در استانبول به چاپ می رسید . این نشریه فعالیت های انجمن ایرانی مقیم پایتخت امپراطوری عثمانی را منعکس می کرد و بزرگترین وسیله تبادل نظر برای بحث بر سر پیشرفت و تمدن ایرانیان را نشان می داد . 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات