دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

سیاست در بستر زمان

سیاست در بستر زمان

نویسنده:  پل پیرسون
مترجم : محمد فاضلی

ناشر: نشر نی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 317
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1393 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

تاریخ ، نهادها و تحلیل اجتماعی

کتاب حاضر بر شناخت طیفی از فرایندهای زمانی همت می‌گمارد که در زندگی سیاسی معمول‌اند، در پی متمایزساختن فرایندهای گوناگونی است که در بازه‌های زمانی درخور توجه شکوفا می‌شوند، به دنبال شناسایی شرایطی است که بر اثر آن‌ها بروز فرایندهای مختلف محتمل است و در پی نشان‌دادن اهمیت ابعاد زمانی زندگی اجتماعی است که برای شناخت رخدادهای سیاسی اهمیت دارد.

برای انجام چنین کاری برآنم تا هزینه سنگینی را برملا سازم که غالبا علوم اجتماعی بر اثر غفلت از ابعاد زمانی عمیق فرایندهای اجتماعی واقعی متحمل می‌شود. خلاصه مطلوب آن است که این عبارت را که می‌گوید «تاریخ مهم است» و همواره گفته شده، اما به‌ندرت آزموده شده است، به‌تفصیل بنمایانم.

درپیش‌گرفتن رویکردی تاریخی به تبیین اجتماعی در دوره پیدایش علوم اجتماعی از سوی بسیاری از بزرگان علوم اجتماعی ــ نظیر مارکس، توکویل و وبر تا پولانیی و شومپتر ــ تصادفی نیست. چنین موضعی ویژگی جذاب دوره گذر به تحلیل اجتماعی مدرن نبوده، بلکه منبع مهم بینش‌های عمیق ایشان درباره ماهیت دنیای اجتماعی بوده است. التفات به زمان‌مندی سبب برجسته‌شدن ابعادی از زندگی اجتماعی می‌شود که اساسا از زاویه نگاه غیرتاریخی پنهان می‌مانند.

جای‌دادن سیاست در بستر زمان می‌تواند هم تبیین‌هایی را که برای رخدادهای اجتماعی ارائه می‌کنیم و هم رخدادهایی که تبیین‌شان را ارزشمند می‌یابیم غنی سازد. بررسی نظام‌مند فرایندهایی که در بستر زمان شکوفا می‌شوند درخور جایگاهی محوری در علوم اجتماعی است.

این کتاب پیشرو ، نظام‌مندترین بررسی‌ای است که تا به امروز درخصوص این گزاره غالبا ادعاشده ، ولی کم‌تر مطالعه‌شده «تاریخ مهم است» نگاشته شده است. غالب عالمان اجتماعی معاصر به‌شکلی ناخودآگاه رویکردی مقطعی به دنیای اجتماعی در پیش می‌گیرند. لیکن وقتی رخدادها و فرایندهای اجتماعی از بستر زمانی‌شان جدا می‌شوند ، معنایشان مخدوش می‌شود.

پل پیرسون معتقد است با نشاندن سیاست در بستر زمان ـ ساختن تصاویر متحرک به عوض تصاویر مقطعی ـ می‌تواند ادراک ما را از پویایی‌های اجتماعی پیچیده و نظریه‌ها و روش‌هایی که برای تبیین آن‌ها به کار می‌گیریم بهبود ببخشد. سیاست در بستر زمان دریچه جدیدی به ابعاد زمانی دنیای اجتماعی می‌گشاید. این کتاب طیفی از خصایص مهم و الزامات ناشی از فرایندهای اجتماعی متحول ارائه می‌کند : تنوع فرایندهایی که در دوره‌های زمانی معنادار شکوفا می‌شوند ، مناسباتی که تحت تاثیر آن‌ها احتمالا چنین فرایندهایی بروز می‌کنند و بیش از همه ، اهمیت این ابعاد زندگی اجتماعی برای شناخت برایندهای سیاسی و اجتماعی مهم.

تحلیل پیرسون که در طیف گسترده‌ای از علوم اجتماعی می‌گنجد ، هزینه گزافی را آشکار می‌کند که علوم اجتماعی با غیر تاریخی ‌شدن می‌پردازد و گنجینه‌ای از ایده‌ها برای جان‌بخشیدن به ادراک ما از فرایندهای تاریخی فراهم می‌آورد. کتاب پیرسون با نشاندن سیاست در بستر زمان ، تاثیری دیرپای در آثار استادان و دانشجویان رشته‌های علوم سیاسی ، تاریخ ، و جامعه‌شناسی تا اقتصاد و تحلیل سیاسی خواهد داشت.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات