کتاب سیاحتنامه مسیو چریکف فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات شرکت سهامی کتابهای جیبی

سیاحتنامه مسیو چریکف

نویسنده: چریکف
مترجم: آبکار مسیحی
ناشر: شرکت سهامی کتابهای جیبی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 205
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1358 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت :  نو

 

مروری بر کتاب 

حاوی یادداشت ها و خاطرات چریکف روس از سفر به ایران

کتاب حاضر سفرنامه کلنل چریکف نماینده دولت روسیه و رئیس کمیسیون تعیین حدود مرزی ایران و عثمانی در دوران قاجار است که برای انجام مأموریتهای خود با استانها خوزستان ،‌ بوشهر ، مرکزی ، چهارمحال و بختیاری ، اصفهان ، تهران ، همدان و کردستان سفر کرده است .

'آبکار مسیحی', سیاحت‌نامه مسیو چریکف را در سال 1305از زبان روسی به فارسی ترجمه نموده است .چگونگی نگارش این سیاحت‌نامه بدین قرار است :به دنبال انعقاد معاهده ارزنه الروم در دوره ناصرالدین شاه قاجار, مقرر شد که از طرف دولت‌های ایران و عثمانی مامورانی به مرزهای دو کشور روانه شوند تا درباره تعیین خط مرزی مذاکره کنند .از طرف روس و انگلیس نیز مامورانی برای رسیدگی به اختلافات اعزام شدند.

ریاست هیئت نمایندگی دولت روسیه با کلنل چریکف بود .وی مدت چهار سال ( 1848ـ 1852م/ 1265ـ 1269ه.ق) کمیسر و رئیس کمیسیون تحدید حدود ایران و عثمانی بود که به اتفاق سه نقشه‌بردار ـ که بعدها نقشه اصلی نواحی غربی ایران از روی گزارش آنان تهیه شد ـ گزارشی تهیه و به دولت متبوع خود ارائه نمود .پس از فوت وی در سال 1860م, جانشینش, مسیو غمارف آن را جمع‌آوری نمود و در سال 1875م در پطرزبورگ به چاپ رساند.

این یادداشت‌ها از جهت بررسی تاریخچه روابط سیاسی ایران و عثمانی, مرزهای غربی کشور, همچنین وضعیت شهرها و آبادی‌ها و ساکنان آنها در آن عصر در زمره منابع دست اول به حساب می‌آید .کتاب با مقدمه‌ای به قلم مصحح همراه است که در آن خلاصه‌ای از تاریخچه اختلافات ایران و عثمانی ذکر شده است .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

سیاحتنامه مسیو چریکف

  • 210,000ریال

برچسب ها: چریکف, آبکار مسیحی, تاریخ سیاسی ایران, قاجار, تاریخ اجتماعی ایران, تاریخ اجتماعی قاجار, سفرنامه, کتاب سیاحتنامه مسیو چریکف