کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
سگ من و سه داستان دیگر

سگ من و سه داستان دیگر

نویسنده: نصرالله فتحی
ناشر: مولف
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 89
اندازه کتاب: جیبی - سال انتشار: 1350 - دوره چاپ: 4

کمیاب یا دست دوم - کیفیت : عالی

مروری بر کتاب 

زنده یاد نصرت الله فتحی در سال 1293 در روستای آتشباک( آتش به ی ) دیده به هستی گشود . پدرش مرحوم فتحعلی خان سیف الممالک ، سر تیپ فوج شقاقی و از ایلخانان بشمار می رفت و به ملک داری و حکومت ولایات مشغول بود ؛ نیای او از زمره ی لشکر یانند که در جنگهای هرات شرکت داشتند و به صفی الدین توشمال ، خان سالار و پیش غذای شاهان صفوی ، می پییوندند و این همان کسی است که به سبب ندادن دو هزارسوار به نادر شاه مورد  سخط و غضب شهریار افشار قرار گرفت .  وی تحصیلات خویش را از مکتبخانه زادگاهش ( آتشبه ی – آتشباک ) واقع در نزدیک یکی از ایستگاههای راه آهن تبریز به تهران آغاز کرد و پس از در گذشت پدر به مراغه و تبریز رفته و در مدارس آنروزی طلبه وار به تحصیل مشغول و از محضر اساتید صاحب نامی مانند مرحوم حاج میرزا علی قلی واعظ دهخوارقانی صاحب اولین کتاب چاپ شده در مورد گفتار نیاکان به زبان ترکی با نام  وطن دیلی – ترکی مثل لر  چاپ شده در سال 1294 شمسی و دیگران کسب فیض کرده سپس در شهرهای یاد شده به تکمیل دروس و معلومات خود پرداخته و سپس جهت خدمت به وزارت دارائی استخدام می شود .

در این حین ایشان بعد از یک دوره کلاس قضائی را نیز طی می کند .زنده یاد فتحی مدتی نیز رئیس گمرکات خراسان ؛ مهر آباد و جنوب گردیدند. بیشتر عمر وی در تحقیق و تتبع و مطالعه کتب گذشته و چنانکه نوشته اند وی در دوران بازنشستگی و ایام فراغت جز خواندن و نوشتن کار عمده ای نداشته . نوشته های زنده یاد فتحی اغلب ماجراهای تاریخی  بلخصوص تاریخ مشروطیت و یا شرح حال رجال برجسته مانند شهید نیکنام ثقه الاسلام و میرزا نور الله خان یکانی  و ... نیز داستانها یا یادداشتهای اجتماعی شیرین به روش نوول  فرنگی ها بوده اند . قسمت عمده این نوشتجات اگر چه طبع گشته اند ولی با کمال تاسف باید گفت که مقداری از آنها چاپ ناشده بوده و اکنون از طالع آنها بی خبریم .مرحوم فتحی که با روزنامه های وقت همکاری نزدیکی داشت منجمله  نگین ، خواندنیها ؛ پیمان ( به صاحب امتیازی سید احمد کسروی تبریزی ) و ... چندی نیز خود شخصا به اداره چندین روزنامه همت گماشت . روزنامه های تقدیر و نیروی جوان  را به مسئولیت خود انتشار داده و در کنار اینها به تالیف نیز همت می کرد . جمعی از نوشتجات صاحب ترجمه به سایر زبانها نیز ترجمه و مورد استقبال  خاورشناسان  و نویسندگان خارجی قرار گرفته و نیز مورد تقدیر واقع شده اند .زنده یاد فتحی قریحه ی شعری نیز داشت و در شعر آتشباک تخلص داشت . اشعار چندی از وی به یادگار مانده است . مهمترین شعر وی نظیره ای است که به حیدر بابایه سلام استاد زنده یاد شهریار سروده و در کتاب ((یادی از حیدربابا )) آمده است .

فهرست

مقدمه استاد جمالزاده
سگ من
جام مراد
کوزه عشق
عشق پنهان

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

سگ من و سه داستان دیگر

  • کد کتاب: 41109 - 79/1
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: نصرالله فتحی, دایتان های کوتاه فارسی