منو
سبد خرید

سکه های طبرستان ، گرگان و استرآباد

سکه های طبرستان ، گرگان و استرآباد
-10 %
سکه های طبرستان ، گرگان و استرآباد
585,000 ریال
650,000 ریال
  • موجودی: موجود
  • مدل: 101468
  • وزن: 0.50kg
  • SKU: 46122

سکه های طبرستان ، گرگان و استرآباد

نویسنده: اسدالله معطوفی
ناشر: پازینه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 360
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

کتاب «سکه‌های طبرستان ، گرگان و استرآباد» به بررسی سکه‌های سلسله‌های ایرانی از عصر هخامنشیان تا پایان قاجاریه و نقش و ‌اهمیت علم سکه‌شناسی در اثبات وقایع بااهمیت تاریخی می‌پردازد.

مازندران ، گرگان و استرآباد از گذشته دور بخش مهم و با اهمیتی از شمال ایران را تشکیل می‌داده است. هجوم بیابانگردان آسیا و قتل و غارت مداوم آنها، این خطه را به همراه خراسان چنان حائز اهمیت کرده بود که سلاطین مجبور می‌شدند عنایت ویژه‌ای به این نواحی داشته باشند. بعلاوه همجواری با دریای خزر و نیز قرار گرفتن در مسیر تجاری با آسیای مرکزی ، از عوامل مهم دیگر اعتبار و اهمیت این مناطق به شمار می‌رفتند. بی جهت نبود که در چند شهر دو ایالت طبرستان و گرگان همچون آمل ، ساری ، استراباد ، جرجان و ... ضرابخانه‌های بسیار مهمی ایجاد کرده بودند که تعدادی از آنها حداقل ۲۰۰۰ سال در حوزه‌ی ضرب سکه فعال بوده‌اند.

سکه‌ شناسی به عنوان یکی از شاخه‌های باستان‌شناسی و تاریخ ، شاهد زنده‌ای از تمدن دنیای قدیم و ملل مختلف است. علم سکه‌شناسی تا کنون خدمات بزرگی به تاریخ برای روشن کردن زوایای تاریک گذشته کرده است. در حقیقت با بررسی سکه‌های ادوار تاریخی می‌توان به سیر تحولات و تغییرات سیاسی آن دوران پی برد و همچنین با تکیه بر اطلاعات موجود مانند محل و سال ضرب روی سکه‌ها می‌توان به توالی سلسله‌های تاریخی مختلف و خاصه آنان که در منابع کمتر به آن‌ها اشاره شده، دست یافت و برخی از اشتباهات موجود در این امر را تصحیح کرد.

منابعی که در تدوین و تنظیم این کتاب مورد استفاده مولف قرار گرفته‌اند در چهار دسته کلی جای می‌گیرند که می‌توان به موزه‌های مهم مانند موزه ایران باستان، موزه بانک سپه، موزه پول، موزه ملک، تعداد معدودی سکه‌ که در اختیار خود نگارنده بود، بهره‌گیری از منابع مکتوب در حوزه سکه‌شناسی و تصویربرداری از سکه‌هایی که در اختیار دیگران بودند، اشاره کرد.

فهرست

■هخامنشیان و سکه‌های انان
■ضرب سکه در عصر اشکانیان
■ضرب سکه در عصر ساسانیان
■سکه‌های عرب ساسانی
■سکه‌های عصر بنی امیه
■ارزش و اعتبار سکه‌ها
■طبرستان، گرگان و استراباد در قرن ۳ و ۴ هجری قمری
■ضرب سکه در شهرهای دو ایالت طبرستان و گرگان
■طاهریان و سکه‌های آنان
■علویان زیدی در طبرستان ، استراباد و گرگان و سکه‌های آنان
■صفاریان و سکه‌های آنان
■سامانیان و سکه‌های آنان
و ...

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب