کتاب سکه های ایران پیش از اسلام  فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات پازینه

سکه های ایران قبل از اسلام

نویسنده: امین امینی
ناشر: پازینه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 364
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1395 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

موزه ی مرکزی آستان قدس رضوی

گنجینه‌ی سکّه‌ی موزه‌ی آستان قدس رضوی، با در اختیار داشتن مجموعه‌ی غنی از سکّه‌های ایران باستان، به مرکزی فرهنگی و پژوهشی برای سکّه‌شناسان، پژوهشگران، باستان‌شناسان و بازدیدکنندگان تبدیل شده و بر اساس آن، روزانه پذیرای بازدیدکنندگان بسیار زیادی از داخل کشور و کشورهای خارجی است.

برای دانستن تاریخ و تاریخ نویسی نوین ایرانی، باید موضوعات و علوم مختلف را دانست، و چون دانستن تمام علوم از توانایی یک نفر خارج است، باید طبقه بندی و فدرالیسم علمی رعایت شود. یکی از این علوم سکه شناسی است، برای درست و بهتر دانستن تاریخ، سکه شناسی خیلی مهم است.

سکه‌ها در طول زمان ساییده و زنگ‌زده می ‌شوند، بنابر این سکه ‌شناسان گاهی به دلیل تداخل حروف و کلمات، در مورد شناسایی سکه به اشتباه می‌ افتند. مثلاً مهمترین اشتباه سکه شناسان در این مورد، ابن و بن است، بن کلمه ای پارسی برای نام پدر یا خاندان است، و ابن عربی آن می باشد، که از ریشه پارسی آن گرفته شده است، سکه شناسان بسیاری این دو مورد را زیاد اشتباه کرده، و بن را ابن گفته، و یکی از دلایل دروغ حمله و حکومت عربی در ایران دانسته شده است.

مجموعه سکه های این موزه از غنی ترین مجموعه های سکه ایران است که به صورت علمی و تاریخی، گردآوری شده و از شاهکارهای هنر ایران باستان محسوب می شوند. در میان این سکه ها، سکه های اشکانی(پارتی) از اهمیت ویژه ای برخوردارند و می توانند برای بررسی و روشن کردن مجهولات این دوره از تاریخ ایران مورد استفاده قرار گیرند.

بیشترین سکه های این مجموعه، متعلق به دوران چهارصد و اندی ساله حکومت ساسانی است؛ که سراسر این دوران را در برمی گیرد و توالی حکومت را به روشنی نمودار می سازد. گفتنی است که این مجموعه ارزشمند، به اهتمام یکی از دوستداران فرهنگ و تاریخ ایران، در شهر باستانی یزد گردآوری شده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

سکه های ایران پیش از اسلام

  • ناشر: پازینه
  • کد کتاب: 34539
  • موجودی: در انبار
  • 750,000ریال
  • 675,000ریال

برچسب ها: امین امینی, تاریخ ایران باستان, سکه های ایران, آثار باستانی ایران, تاریخ تمدن ایران, کتاب سکه های ایران پیش از اسلام

google-site-verification: google3f7c2c2bf3754fb6.html