کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
سکه های ایران در دوران هخامنشی

سکه های ایران در دوران هخامنشی 

نویسنده: ارنست بابلون
مترجم : ملکزاده بیانی ,خانبابا بیانی
ناشر: انجمن آثار ملی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 645
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1358 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو


مصور

مروری بر کتاب 

یکی از دوره‌هایی که بررسی سکه‌های آن دارای اهمیت است، دورة هخامنشی است. در این دوره سکة دریک طلا و شکل نقره ضرب می‌شود. در سال 548 ق. م، زمانی که کوروش هخامنشی آسیای صغیر را فتح کرد، یونانیان به استعمال سکه آشنایی داشتند و کرزوس از مدتها پیش از رواج سکه در شهرهای بزرگ بازرگانی مطلع بود و هر شهری سکة مخصوص خود را داشت. پس از آن که کرزوس به وسیلة ایرانیان مغلوب شد، ضرب همان سکه‌هایی که در گذشته رواج داشت، ادامه یافت. کتاب حاضر، به سکه‌شناسی دورة هخامنشی اختصاص دارد.

سکه ، سندی مکتوب، کتابی کوچک و پر محتواست که ضرورت و شناخت آن از جهات مختلف قابل اهمیت است. زیرا همان طور که می دانیم، سکه یکی از اختراعات مهم بشر است که عوامل تشکیل دهنده آن عبارتند از :
«نوع فلز، نقش و نگار،محل ضرب، نوع خط، تاریخ ضرب، ابزار ضرب و ...»

در سکه ، شناسایی مذهب ، اقتصاد ، هنر، اداب و رسوم، صنعت، سیاست و به طور کلی فرهنگ و تمدن نقش اساسی دارد و از طرفی مطالعه و بررسی سکه ، زوایای مبهم و تاریک تاریخ بشر را روشن می کند به ویژه آن سکه به نسبت دیگر یافته های باستان شناسی در طول تاریخ به علت وضعیت خاصی که دارد سالم تر به یادگار مانده است.

ارنست بابلون باستان شناس و سکه شناس دانشمند و عالیقدر فرانسه سالها موزه داری قسمت سکه ها را به عهده داشت و ضمناً عضو فرهنگستان وموسس موزه سکه در کتابخانه ملی پاریس بوده و تصنیفات و تالیفات بسیاری از خود به یادگار گذاشت با در نظر گرفتن اهمیتی که به تاریخ درخشان و تمدن ایران میداد، به تالیف کتاب حاضر پرداخت.

این کتاب که به همت والای انجمن اثارملی ایران ترجمه و در دسترس دانشمندان سکه شناس و علاقمندان به تاریخ ایران باستان گذاشته شده است، یکی از مهمترین و معتبر ترین اثاری است که نه تنها سکه های دوران هخامنشیان را از جهات سیاسی و اقتصادی و بازرگانی و هنری مشخص و معرفی می کند، بلکه اسناد یونانی و لاتینی و کتبیه هایی را که به زبانهای مختلف تا آن دوره کشف شده بود، مورد مطالعه و پایه و اساس خود قرار می دهد و یکی دیگر از راه گشائیها برای روشن شدن تاریخ ایران باستان می باشد.

فهرست

سکه‌های شاه بزرگ، سکه‌های شاهان تابعه و ساتراپ‌ها، شاهان و ساتراپ‌های آسیای صغیر، شاهان لیکیکه، سکه‌های جزیرة قبرس، و سکه‌های فینیقیه.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

سکه های ایران در دوران هخامنشی

  • 0ریال

برچسب ها: ارنست بابلون, ملکزاده بیانی, خانبابا بیانی, هخامنشی, تاریخ ایران باستان, تاریخ سکه, کتاب سکه های ایران در دوران هخامنشی