منو
سبد خرید

سوگلی ناصرالدین شاه

سوگلی ناصرالدین شاه
موجود نمی باشد
سوگلی ناصرالدین شاه
0 ریال
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 75088
  • وزن: 0.50kg
  • SKU: 33638
  • UPC: 20

سوگلی ناصرالدین شاه

نویسنده: لطف الله ترقی
ناشر: دنیای کتاب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 216
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1395 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

انیس‌الدوله نسبت به شاه وفاداری حیرت انگیزی داشت. او پس از ترور ناصرالدین‌شاه تا زمان مرگ عزادار بوده و زمانی که اتابک حقوق وی را بصورت یک بسته اسکناس برای وی فرستاد، با مشاهده تصویر ناصرالدینشاه بر اسکناس‌ها، غش کرد و پس از چند ساعت فوت نمود!!

...فاطمه، دختر نورمحمد نامی، در کودکی یتیم شد و مادرش نیز مجددا ازدواج نمود. فاطمه به ناچار در امامه نزد عمو و عمه خود زندگی سختی را به چوپانی می‌گذراند. عمویش صفر و عمه‌اش نسا نام داشتند. او دو برادر دیگر هم به نام‌های حبیب‌الله و محمدحسن داشت که بعدها به حکومت قم و درجه امیرتومانی رسیدند و به القاب معظم‌السلطنه و معظم‌الدوله مفتخر شدند.

آشنایی ناصرالدینشاه و انیس‌الدوله در یکی از سفرهای شکار شاه اتفاق افتاد. در سفری که شاه برای شکار به حوالی امامه رفته بود، دختر چوپانی را می‌بیند و پس از اندکی مصاحبت، او را خوش صحبت و شیرین زبان می‌یابد و با خود به تهران می‌آورد. انیس الدوله ابتدا به دست جیران سپرده می‌شود تا آداب معاشرت بیاموزد. با مرگ جیران (سوگلی قبلی شاه) خانه و اثاث او به انیس‌الدوله سپرده می‌شود و او به تدریج مقام و نفوذ لازم را پیدا می‌کند...

داستان های ترقی طعمی تاریخی دارند و از مسائل شهوانی و حوادث غیر محتمل شکل می گیرند.

ترقی متولد ۱۲۸۲ صاحب امتیاز مجله عامه پسند ترقی بود که در سال های ۱۳۲۳ منتشر می شد. وی پدر گلی ترقی مترجم، فیلم نامه نویس، شاعر و داستان نویس ایرانی است. ترقی داستان نویس، روزنامه نگار و وکیل دادگستری بود. او داستان های خود را به صورت پاورقی به چاپ می سپرد. وی نشریه ترقی را از سال ۱۳۰۸ تا ۱۳۴۴ به چاپ می رساند که ابتدا به صورت روزنامه بود و آن گاه به صورت هفته نامه درآمد.

علی زرین قلم، ابراهیم مدرسی، علی حافظی، منوچهر مطیعی و خسرو معتضد هر یک مدتی سردبیری آن را برعهده داشتند تا این که توقیف شد. همچنین در سال های ۱۳۲۹ تا ۱۳۴۲ هفته نامه آسیای جوان و نشریه هفت مجله را انتشار می داد. نویسندگان بنامی مانند علی اکبر کسمایی، جواد فاضل، ذبیح الله منصوری، و دیگران با مجله او کار می کردند.

مجله ترقی در تهران تاسیس و انتشار می یافت. این روزنامه با مدیریت و نویسندگی لطف الله ترقی در فروردین ۱۳۰۸ در چهار صفحه بزرگ و با چاپ سربی منتشر می شد. طرز انتشار ترقی هفته ای سه شماره بوده است. قیمت روزنامه در داخل کشور سالیانه ۷۰ قران، شش ماهه ۴۵ قران، سه ماهه ۲۰ قران و در خارج از کشور نیز یک ساله ۹۰ قران و در شش ماهه ۴۸ قران تعیین شده بود.

مندرجات این روزنامه علاوه بر پاورقی های مفید و مقالات مختلف عبارت از اخبار داخلی و خارجی بوده که به تفصیل در روزنامه درج می شده است و از این رو ترقی را می توان یک جریده خبری خواند. علاوه بر این در هر شماره یک سرمقاله اجتماعی و در صفحه چهار نیز آگهی های متعدد درج می گردید. اخبار مجلس شورای ملی نیز در روزنامه دیده می شود.

روزنامه ترقی پس از مدتی فعالیت تعطیل شده و تا شهریور ۱۳۲۰محاق تعطیلی بوده است پس از این تاریخ به صورت مجله هفتگی منتشر شده و مدتی نیز به همین منوال به چاپ و انتشار ادامه داده است.

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب