كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
سوکنامه امیر ؛ اشعار و نوشته هایی در مدح استاد فقید سیدکریم امیری فیروزکوهی به مناسبت درگذشت ایشان

سوکنامه امیر

نویسنده: گروه نویسندگان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 71
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1364 - دوره چاپ: 1

کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب 

اشعار و نوشته هایی در مدح استاد فقید سیدکریم امیری فیروزکوهی به مناسبت درگذشت ایشان

سید کریم امیری فیروزکوهی در سال ۱۲۸۸ در فیروز کوه متولد شد . او فرزند سید مصطفی قلی منتظم‌الدوله از سادات فیروزکوه بود. در فرح‌آباد متولد شد. پدرش از رجال اروپا رفته عهد مظفری و آشنا به تمدن جدید و جد اعلایش امیر محمد حسین خان سردار از جمله فاتحین هرات و بانی دبستان خیریه ایتام در تهران بود که به دبستان فیروزکوهی مشهور است. امیر در هفت سالگی به تهران آمد. پدرش همان سال در گذشت و او تحت تربیت مادر قرار گرفت. تحصیلات ابتدائی و متوسطه را در تهران در مدارس سیروس، ثروت، سلطانی و کالج آمریکائی گذراند. سپس به تحصیل منطق و کلام و حکمت همت گماشت واز محضر استادانی چون آقا شیخ عبدالبنی کجوری و آقا سید حسین مجتهد کاشانی استفاده کرد.

او شاعر غزل و قصیده و از شیفتگان صائب بود و به سبک هندی شعر می‌سرود. در شعر به «امیر» تخلص می‌کرد. در زبان عربی تبحر داشت و به آن زبان نیز شعر می‌سرود.

وی از شاخص ترین شاعران کلاسیک روزگار ماست . وی دوران جوانی خود را به مصاحبت با شعرا و موسیقی دانان گذراند . و بعد از آن به تحصیل علوم و ادب قدیم پرداخت و زبان عربی ، ادبیات ، کلام و منطق را در محضر برخی فضلای عصر فرا گرفت .در سن پنجاه سالگی بود که فعالانه به سرودن شعر مشغول گردید . وی از احیا کنندگان سبک هندی و از پیروان شیوه ی صائب تبریزی بود .در غزلیات امیری که از سوز و حال بسیار برخوردار است غالبا باریکی خیال  سبک هندی و بیان نرم بافت سبک عراقی آشکار است . مضموم تغلب این غزل ها مضامین سنتی از قبیل : شکایت از روزگار و رنج پیری و ناکامی های فردی و اجتماعی است .

امیری علاوه بر غزل در سرودن قصاید فخیم سنتی به شیوه خاقانی ، انوری نیز تبحر بسیار داشت . امیری غالبا پیرو اسلوب و هنجارهای شعر قدیم فارسی است .امیری فیروزکوهی  در تهران درگذشت و در آستانه امامزاده طاهر در صحن حضرت عبدالعظیم مدفون گردید.

آزاده را جفای فلک پیش می رسد                               اول بلا به عاقبت اندیش می رسد
ار هیچ افریده ندارم شکایتی                         بر من هر انچه می رسد از خویش می رسد
چون لاله یک پیاله ز خون است روزی ام                         کانهم مرا ز داغ دل خویش میرسد
رنج غناست آنچه نصیب توانگر است                           طبع غنی به مرد درویش می رسد
امروز نیز محنت فرداست روزی ام                             بنده ام که رزق من از پیش می رسد

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

سوکنامه امیر ؛ اشعار و نوشته هایی در مدح استاد فقید سیدکریم امیری فیروزکوهی به مناسبت درگذشت ایشان

  • کد کتاب: 99123 - 103/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: سیدکریم امیری فیروزکوهی, مقالات ادبی, بزرگان ایران, شعر فارسی, کتاب سوکنامه امیر