منو
سبد خرید

سوسمارالدوله

سوسمارالدوله
درحال حاضر موجود نمی باشد
سوسمارالدوله
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 123433 - 106/7
  • وزن: 0.40kg
  • UPC: 95
0 ریال

سوسمارالدوله

نویسنده: رحیم رضازاده ملک
ناشر: دنیا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 186
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1354 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو ~ نو


مروری بر کتاب 

تاریخ ایران در دوران حکومت قاجاریان، بیش از حد تصور رقت انیگز است. بحث تفضیلی آن به مجلداتی احتیاج دارد که در این دفتر اشاره شده است.

نمایشنامه‌های دوره قاجاریه بازتابی از وضعیت سیاسی اجتماعی آن دوره هستند « سوسمارالدوله» از مهجورترین و در عین حال جذاب‌ترین آثار آن دوره است. میرزا آقاخان تبریزی اصولا نمایشنامه‌نویس نیست بلکه یک مبارز سیاسی اجتماعی است که در دوره‌ای هم به کار روزنامه‌نگاری مشغول بوده و روزنامه «‌اختر» را منتشر کرده است.

متن « سوسمارالدوله» از کتاب سه رساله که در واقع 2 رساله دارد، گرفته شده است و بازتابی است از شرایط سیاسی اجتماعی آن دوره و به خوبی معضلاتی همچون فقر وفاقد مردم، روسپی‌گری و ... را به نمایش می‌گذارد.

"نمایش "سوسمارالدوله" یکی از جذابترین و مهجورترین متون نمایشی دوران قاجار است. در این نمایشنامه سه روایت و قصه وجود دارد که به صورت قصه در قصه در گفتگویی بین سوسمارالدوله و کلانتر شکل می‌گیرد. از آنجا که نویسنده اثر یک مبارز بوده تلاش می‌کرده نقش و سهمی در بیداری آن جامعه ایفا کند. بنابراین با سه رویکرد اجتماعی، سیاسی و فرهنگی جامعه آن زمان را به تصویر می‌کشد.

در بخش اول حکایتی در خصوص روسپیگری درباری آن دوران بازگو می‌کند در روایت بعدی فقر و فلاکت مردم آن دوران را به مثابه یک تراژدی نشان می‌دهد و در بخش سوم نیز زوال فرهنگی حاکمان ظالم و ستمگر آن دوره را می‌بینیم."

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات