کتاب سه گام کیهانی ؛ پرستش ویشنو در دین هندو فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب ادیان انتشارات نشر مرکز

سه گام کیهانی ؛ پرستش ویشنو در دین هندو

نویسنده: مسعود جلالی مقدم
ناشر: نشر مرکز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 150
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1380 - دوره چاپ: 1 

 

مروری بر کتاب 

پرستش ویشنو در دین هندو

دین هندو دینی کهنسال است و ریشه های آن را از یک سو در اعتقادات آریاییان باستان جستجو کرد که در ریگ وده بیان یافته و از سوی دیگر در عقاید بسیار قدیمی بومیان هند که وده های بعدی نمایانگر آنند.از تثلیث کهن هندوران، برهما، ویشنو، هیچ یک خدایان اصیل آریایی نیستند و پرستش آنها نشانه ی تاثیر آیینهای بومیان است.

از میان همه این صور اعتقادی ، پرستش ویشنو جنبه شاد و مطبوع دین هندویی را منعکس می کند.او حاصل تلفیق خدای خورشید آریایی با خدایان بومی است و یکی از دو فرقه اصلی و بزرگ آیین هند و حول پرستش او شکل گرفته است.

کتاب حاضر, برخی آداب, آیین و آموزه‌های کیش ویشنو (یکی از فرقه‌های دین هندو) ذیل این موضوعات بررسی و تبیین می‌شود' :مقدمات تشکیل کیش ویشنو', 'مراحل تکوین ویشنو و ویشنو پرستی', 'نظریه اوتاره و اوتاره‌های ویشنو', 'کریشنه و کیش پرستش کریشنه 'و 'فرق و طریقه‌های آیین ویشنوی .

'گفتنی است : 'دین هندویی دینی کهنسال است و ریشه‌های آن را باید از یک سو در اعتقادات آریاییان باستان جستجو کرد که در ریک وده بیان شده و از سوی دیگر در عقاید بسیار قدیمی بومیان هند که وده‌های بعدی نمایان‌گر آنند . از تثلیث کهن هندوان, برهما, ویشنو, و شیوه, هیچیک خدایان اصیل آریایی نیستند .از میان همه این صور اعتقادی, پرستش ویشنو جنبه شاد و مطلوب دین هندویی را منعکس می‌کند .

او حاصل تلفیق خدای خورشید آریایی با خدایان بومی است و یکی از دو فرقه اصلی و بزرگ آیین هندو حول پرستش او شکل گرفته است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

سه گام کیهانی ؛ پرستش ویشنو در دین هندو

  • ناشر: نشر مرکز
  • کد کتاب: 92069 - 37/5
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: مسعود جلالی مقدم, تاریخ ادیان, هندوئیسم, عرفان هندی, ویشنو, برهما, کریشنا, ادیان هندی, کتاب سه گام کیهانی ؛ پرستش ویشنو در دین هندو