دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

سه نمایشنامه از لورکا

سه نمایشنامه از لورکا

نویسنده: فدریکو گارسیا لورکا
مترجم : احمد شاملو
ناشر: چشمه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 318
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1382 _ 1380 - دوره چاپ: 2 _ 1 

 

مروری بر کتاب

سه نمایشنامه

این سه نمایش‌نامه در فاصله‌ی سال‌های 1933 تا 1936 و به طور متوالی نوشته شده‌اند. اکثر قهرمانان درام لورکا، بار گران‌وزنی را به‌دوش می‌کشند. بار آیین و رسومی خانوادگی، بار سنن ستم‌گر و سخت‌گیر شرافتی که امروز دیگر به هیچ‌روی قابل درک و فهم نیست. مردها، بچه‌ها، مادران - که در همه حال، از دید لورکا قربانی شرایطند - بدین سنت گردن می‌نهند. به بیان دیگر: آنان با اطاعت و انقیاد خویش حتا به هنگامی که از آن جز درد و رنج حاصلی برنخواهند گرفت، سنت‌ها را جاودانی می‌کنند و از آن‌جا که مادران بدین سنن خانوادگی سر تسلیم فرود می‌آورند، مرگ یا قربانی‌شدن فرزندان خود را چون امری اجتناب‌ناپذیر می‌پذیرند.»

اکثر قهرمانان درام لورکا، بار گران وزنی را بدوش می کشند. بار آیین و رسومی خانواده گی، بار س،نن ستم گر و سخت گیر شرافتی که امروز دیگر به هیچ روی قابل درک و فهم نیست. مردها، بچه ها، مادران_ که در همه حال، از دید لورکا ، قربانی شرایط اند-بدین سنت گردن می نهند. به بیان دیگر: آنان با اطاعت و انقیاد خویش حتا به هنگامی که از آن جز دردو رنج حاصلی بر نخواهند گرفت، سنت ها را جاودانی می کنند. و از آنجا که مادران بدین سنن خانواده گی سر تسلیم فرود می آوردند، مرگ یا قربانی شدن فرزندان خود را چون امری اجتناب نا پذیر می پذیرند.

فدریکو گارسیا لورکا (1936-1898)، شاعر و نویسنده‌ی اسپانیایی با شهرتی جهانی است. نمایشنامه «دوران نحس پروانه‌ها»، کتاب اشعار، ترانه‌ها، نمایش‌نامه «ماریانا پیندا»، چنین که گذشت این پنج سال، ترانه‌های کانته خوندو، نمایش‌نامه عروسی خون، یرما، خانه برنارد آلبا، شاعر در نیویورک، احساسات و پروانه، طلسم پروانه (نیرنگ پروانه)، قصیده کولی، زاری برای مرگ یک گاوباز و عروسکان خیمه‌شب‌بازی از آثار این هنرمند است.


فهرست

عروسی خون
یرما
خانه ی برناردا آلبا

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات