منو
سبد خرید

سه منظومه از ابوتراب جلی

سه منظومه از ابوتراب جلی
درحال حاضر موجود نمی باشد
سه منظومه از ابوتراب جلی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 148526 - 96/7
  • وزن: 0.30kg
0 ریال

سه منظومه از ابوتراب جلی

نویسنده: ابوتراب جلی
ناشر: دانشپایه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 96
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1361 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : نو

 

مروری بر کتاب

سه منظومه

تنب بزرگ و كوچك ما در خلیج فارس
جزء كویت و مسقط و عمان نمی‌شود
گر صرف و نحو خوانده‌ای این نكته گوش دار
هرچند نكته حالی نادان نمی‌شود
گر هر دو تنب را بگذاری به روی هم
هرگز برای پای تو تنبان نمی شود!

ابوتراب جلی متولد سال 1298، دزفول،شاعر،طنزپرداز. مدت‌ها با اسم مستعار «ونداد» مقالاتش را در روزنامه‌ها به چاپ ‌رساند، پس از آن نیز اشعار و مقالات طنزش را در روزنامه «نهیب آزادی» چاپ ‌کرد. به‌‌دلیل نوشتن مقالات و اشعار مهیج، مدتی زندانی شد.

پس از مدتی به بین النهرین رفت و به‌‌ سال ۱۳۲۳ش به‌‌ ایران بازگشت. وقتی در این سال ساکن تهران شد، هدفش فقط همکاری با مطبوعات و فعالیت‌های فرهنگی بود ؛ از این رو پس از انتشار روزنامه «چلنگر» با مدیریت محمدعلی افراشته همکاری اش را با آن نشریه آغاز کرد. «جلی» در طی همکاری با چلنگر مثنوی معروف «کتاب ابراهیم(ع)» و «موسی(ع)» را سرود که یکی از شاهکارهای طنز فارسی است...

یکی از سه منظومه معروف ابوتراب جلی، «کتاب ابراهیم»، که در دهه سی، بصورت پاورقی در روزنامه چلنگر منتشر می شد، نخستین بار پس از اتمام بصورت جزوه ای منتشر (1320) و در اختیار عامه مردم قرار گرفت. جلی پس از «کتاب ابراهیم»، «کتاب موسی» را نوشت که آن هم ابتدا بصورت پاورقی و سپس بصورت جزوه منتشر (1332) شد. مهدی سهیلی پس از انتشار «کتاب ابراهیم» در مطبوعات آن روزها چنین نوشت: «کتاب ابراهیم یک شاهکار است و جلی شاعر بزرگ روزگار ماست».

شیوه کار جلی در «کتاب ابراهیم»، کاملا تازه و ابتکاری، و در عین حال روایتی ساده و خودمانی بود. او با برداشتی از داستان ابراهیم بت شکن، شخصیت تازه و باب روز ساخت. مردی زمینی، مبارز، طرفدار بینوایان، مخالف با کیش شخصیت پرستی و البته مخالف با بت پرستی که مذهب رایج آن روزگار بود.قلم سلیس جلی در خلق چهره ابراهیم بت شکن، و مبارزه با بت پرستان روزگارش شگفت انگیز است. طبعا نیازی به شناساندن بت بزرگ نبود. چرا که خواننده او را به خوبی می شناخت.

در «کتاب موسی» جلی با استفاده از داستان موسی و فرعون، قهرمان دیگری ساخت که با اسطوره اصلی تطابق داشت. جلی در این منظومه با دقت و مهارتی شگفت‌انگیز، حوادث قرون گذشته را با روزگار خود مرتبط می‌کند و نتیجه‌گیری او نیز روشن، امیدبخش و غرور‌آفرین است که با پیروزی موسی و قوم او بر فرعون پایان می‌پذیرد.

ماجرای «کتاب علی»، از زمان حکومت خلیفه سوم آغاز می‌شود. زمانه‌ای که مفاهیمی همچون مساوات، عدالت، اصالت، تقوی و ... در جامعه کم‌رنگ شده و اصطلاحاً در نبود شیران، روبه‌صفتان زمامداری می‌کردند. در چنین شرایطی بود که مردم از هر سو به سمت علی (ع) که جانشین بر حق پیامبر (ص) بود گرایش پیدا کردند و از او خواستند تا در برابر ظلم و جور دستگاه حاکم، مسند خلافت را پذیرا باشد.

فهرست

كتاب ابراهيم
كتاب موسي
كتاب علي

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات