كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
سهم فرهنگ ایران در پیشرفت بشریت

سهم فرهنگ ایران در پیشرفت بشریت

نویسنده: محمد باقر حجتی
ناشر: شورای عالی فرهنگ و هنر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 30
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1354 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : در حد نو


مروری بر کتاب

تمدني كه ما امروز وارث آن هستيم، حاصل هزاران سال كار و كوشش ملل و اقوام مختلفي است كه هر يك براي مدت كوتاه يا درازي مسئوليت به دوش كشيدن مشعل تمدن را بر عهده داشته و اين مشعل را به اقوام ديگر سپرده اند. در هر دوره نيز چنين اتفاق افتاده كه مشعلداران تمدن بيش از يك قوم و ملت بوده اند و همين وجود تضاد فكري اقوام و اختلاف در نحوه ديد آنان حاصل و نتيجه بزرگي براي جهان ما داشته و از نظر مادي و معنوي تمدن امروز ما را غني تر و ثمر بخش تر ساخته است.
هيچ ملتي نيست كه بتواند ادعا كند تمدن جهان تنها مديون زحمات و كوشش افراد آن ملت است، ولي در عين حال سهم ملل و اقوام مختلف در فراهم آوردن اين گنجينه اي كه تمدن امروزي ما را تشكيل مي دهد، يكسان نيست. هر ملتي و قومي را صفات و مشخصات نژادي و روحي خاصي است كه به پرورش استعدادهاي آن قوم در جهت هاي معيني كمك مي كند. اقليم زيست و محيط پرورش نيز در رشد اين صفات و مشخصات روحي تأثيري فوق العاده دارد و در هم آميختن خون و نژاد هم مؤثر است.

اقوامي كه از حوادث جهان بركنارند، اغلب در خود فرو مي روند و در نظرايشان هر آنچه بزرگان آنها انديشيده اند، وحي منزل تصور مي شود و در نتيجه يك غرور و تعصب نابجا نسبت به افكار و عقايد و عادات و سنن و صنايع خود پيدا مي كنند و از نظر فكري و روحي، متحجر مي شوند. در نظر آنان همه چيز بايد طبق سنت و رسوم قدما انجام شود و همه افكار جديد بايد سركوب شود.  بر عكس، ملتي كه در اثر جهانگشايي و تسخير ممالك مجاور و يا در اثر واقع شدن در سر راه گذر اقوام مختلف گاه به گاه با افكار و عقايد و هنر ملل مختلف مواجه مي شود، ناچار در بديهيات اجتماعي خود تجديد نظر مي كند و در اثر برخورد با اقوام مختلف، همه معيارهاي خوب و بد، زشت و زيبا و صحيح و سقيم خود را مورد تجديد نظر قرار مي دهد و به تدريج از سختگيري و تعصب عاري مي شود.

ايران از نظر جغرافيايي چنين وضعي داشته و به گفته قدما در وسط معموره دنيا واقع بوده است و فلات ايران كه شامل قسمتهايي از تركستان و افغانستان و قفقاز و قسمتي از آسياي صغير و عراق امروزي است، در واقع در آغاز تمدن و پيشرفت آن بيش از هر نقطه اي ديگر از جهان دخيل بوده است.

ما در این گفتار کوتاه که قسمت عمده مطالب آن از بیان بیگانگان الهام می گیرد ، حقایقی  را برای توضیح عنوان فوق گزارش می کنیم و آن را در دو بخش پیش از اسلام و بعد از اسلام می آوریم که البته رعایت ترتیب تاریخی در جزئیات مسائل مورد توجه ما نیست....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

سهم فرهنگ ایران در پیشرفت بشریت

  • 480,000ریال

برچسب ها: محمد باقر حجتی, تاریخ تمدن ایران, تاریخ فرهنگی ایران, فرهنگ ایران, تاریخ ایران باستان, کتاب های نایاب, کتاب سهم فرهنگ ایران در پیشرفت بشریت