كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
سمک عیار ؛ سه جلدی

سمک عیار

نویسنده: فرامرزبن خداداد ارجانی
ناشر: بهزاد
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1856
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

سَمَک عَیار رمانی است مشهور و قدیمی به زبان فارسی که در سده ششم هجری نوشته شده است. داستان‌های این کتاب سه جلدی به دست فرامرز بن خداداد بن عبدالله کاتب ارجانی جمع‌آوری شده است. وی داستان‌ها را از زبان یک راوی به نام صدقه ابوالقاسم فراهم آورده است.

کتاب سمک عیار این مزیت را دارد که چون داستان‌های آن روایت مردم بود و در میان عوام مشهور و محبوب بوده‌اند، زبان این کتاب نیز زبان عمومی آن دوره را نشان می‌دهد و به همین خاطر بسیار ساده و روان است.صحنه‌های این داستان در ایران و سرزمین‌های نزدیک به آن اتفاق می‌افتند. بیشتر شخصیت‌ها و قهرمانان این کتاب نام‌های ایرانی دارند. شخصیت اصلی این کتاب پهلوانی نام‌آور به نام سمک عیار است که در طی ماجراهایی با خورشیدشاه سوگند برادری می‌خورد.

سمک عیّار در دورانی از قریحه ی سرشار و ذهن روشن داستان سرایان باذوق و هنرمند ایرانی تراوش کرده است که اروپا در ظلمت جهل قرون وسطایی غوطه می خورد و ادبیات در آن مرز و بوم نخستین گام های خود را به سوی رشد و تکامل برمی داشت. متأسفانه جزئیات زندگی و مرام و مسلک عیّاران روشن نیست و ممکن است مطالعه ی دقیق داستان سمک عیّار قسمتی از پرده ی ابهامی را که زندگی و راه و رسم جوان مردان را فرو پوشیده است به یک سو زند.

داستان سمک عیّار ستایش نامه ی دلیری ها و جوانمردی ها و پاک دلی هاست. نثر سمک متعلّق به قرن ششم و دوران اعتلای نثر فارسی، دوران نگارش کتاب هایی مانند کلیله و دمنه و سیاست نامه است و در آن از دروغ های شاخ دار و عفاریت منکر و عمود هفت هزار من خبری نیست و ستایش دلیری و پهلوانی در آن به حد اعتدال و به صورت معقول خویش جلوه کرده است؛ دریغ که داستان نویسی راه صوابی را که با نگارش کتاب هایی نظیر سمک عیّار آغاز شده بود، تعقیب نکرد.

حوادث جان گدازی که در قرون هفتم و هشتم مانند بلای آسمانی بر مردم رنج دیده ی این سرزمین نازل می شد و در طرفه العینی آنان را از اوج عزت به خاک مذلت می نشانید چنان تأثیر نامطلوبی در روح و فکر مردم بر جای گذاشت و چنان آن ها را خرافی و موهوم پرست بارآورد که هرگز نتوانستند قوای انسانی را قادر به مقابله با کژی و کاستی و ظلم بدانند و در دنیای رویایی داستان نیز، قهرمانان خود را موجوداتی نظرکرده و برخوردار از قوای غیبی و ماورای طبیعی ساختند و دشمنان را به صورت های وحشت انگیز جن و غول و دیو و عفریت و جادو آراستند.

آری مگر خون خوارگانی مانند چنگیز و تیمور را جز به هیکلان فیل تن و ارغش دیو و مرجانه ی جادو می توان تشبیه کرد؟ نثر سمک ساده و شیرین و دلاویز و روح نواز است. هنگام خواندن این کتاب گویی نیاکان ما با همان صفای روح و پاکی باطن و فصاحت و بلاغتی که داشتند از پشت پرده ی مظلم قرون و اعصار برآمده و با ما سخن می گویند»

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

سمک عیار ؛ سه جلدی

  • ناشر: بهزاد
  • کد کتاب: 107581
  • موجودی: در انبار
  • 2,400,000ریال
  • 2,200,000ریال

برچسب ها: فرامرزبن خداداد ارجانی, داستان های فارسی, ادبیات قدیم فارسی, حکایات فارسی, داستان های تاریخی, کتاب سمک عیار