منو
سبد خرید

سلطه یا بقا ؛ طرح سلطه‌ی امریکایی

سلطه یا بقا ؛ طرح سلطه‌ی امریکایی
-11 %
سلطه یا بقا ؛ طرح سلطه‌ی امریکایی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 144265 - 119/4
  • وزن: 0.30kg
425,000 ریال
480,000 ریال

سلطه یا بقا 

نویسنده: نوآم چامسکی
مترجم : علیرضا ثقفی

ناشر: دیگر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 256
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1385 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

طرح سلطه‌ی امریکایی

"نوآم چامسکی" در این اثر سیاست‌های سلطه‌گرانه و جنگ‌طلبانه‌ی ایالات متحده را به نقد و انتقاد می‌کشد و در این میان، اطلاعات گوناگونی از سیاست‌های پشت پرده‌ی دستگاه حاکمه‌ی امریکا، وضعیت جامعه‌ی امریکا، حادثه‌ی یازده سپتامبر، حمله‌ی نظامی امریکا به عراق، اوضاع پرمخاطره‌ی جهان امروز، فقر و فلاکت ناشی از سلطه‌ی امریکا و نظایر آن به دست می‌دهد.

وی تصریح می‌کند: در انتهای سال 2002 قدرتمندترین دولت در تاریخ، برنامه‌ی بلندپروازانه‌ای را اعلام کرد تا سلطه‌اش را محکم کرده و با تهدید و کاربرد زور، قدرت برترش را در سطح بالایی تداوم بخشد. در بحث‌های رسمی "استراتژی امنیت ملی چنین گفته شد که "ما باید به اندازه‌ی کافی قدرتمند باشیم تا دشمنان ایالات متحده از ساختار نظامی برتر یا برابر با ما ناامید شوند....

اصول اساسی استراتژی امپراتوری بزرگ از سپتامبر 2002، به روزهای اولیه‌ی جنگ جهانی دوم برمی‌گردد. در آن زمان، حتی قبل از ورود ایالات متحده به جنگ، برنامه‌ریزان بلندمرتبه و تحلیل‌گران چنین نتیجه می‌گرفتند که در جهان پس از جنگ، ایالات متحد باید تلاش کند تا "قدرت بلامنازع" را داشته باشد و به گونه‌ای عمل کند که مطمئن باشد "هر حاکمیت دیگری را محدود می‌کند" و حکومتی داشته باشد که بتواند طرح‌های جهانی‌اش را عمل کند. آن‌ها "بهترین نیازها" را می‌شناختند و می‌گفتند که "برای تضمین این نتایج باید برنامه‌ی بازسازی تسلیحاتی کامل و به سرعت اجرا شود" و سپس همانند امروز، عناصر اصلی "یک سیستم منسجم، برای به دست آوردن برتری نظامی و اقتصادی ایالات متحد به وجود می‌آید.

وی در این اثر به نحوی مستند و مستدل به راهبرد ایالات متحده در دهه‌های اخیر و به ویژه سال‌های گذشته پرداخته و به افشای چهره واقعی و نیات شوم و جاه‌طلبانه این دولت پرداخته است. به اعتقاد چامسکی، رویکردها و طرح‌های ایالات متحده چون یکجانبه‌گرایی، نظامی‌سازی فضا، طرح خاورمیانه بزرگ و... نه تنها در آینده هژمونی این دولت بر جهان را تضمین نخواهد کرد که نهایتا به فروپاشی آمریکا منجر خواهد شد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات