کتاب سلطان العشاق ؛ شمه ای از زندگی الب ارسلان فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب ادبیات انتشارات دانشگاه شیراز

سلطان العشاق

نویسنده: غلامرضا افراسیابی
ناشر: دانشگاه شیراز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 520
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1372 - دوره چاپ: 1 

کمیاب  - کیفیت :  نو


مروری بر کتاب 

...شمّه ای از زندگی الب ارسلان

سلجوقیان طایفه ای از ترکان اعز یا غز بودند .مؤسّس این خاندان شخصی بود موسوم به تقاق این مرد به همراهی ایل خود به واسطه ی تنگی چراگاه ،و پاره ای مسائل سیاسی و نقار با فرمانروای ترکستان ،یبغو ،از آنجا گذشته و در ماوراءالنهر مقیم گردید .فرزند وی سلجوق بعد از پدر در محاربات و جنگهای آن زمان به نفع سامانیان شرکت می جست و به همین علّت به تدریج صاحب نام و اعتباری گردید .بعد از مرگ سلجوق پسرش میکائیل ،به پایمردی ترکان قبیله ی پدری ،با کفّار مجاور مساکن خود به جنگ پرداخت اما در جنگ کشته شد .((پسران وی : یبغو ، جغری و طغرل بعد از مرگ پدر قبیله ی خود را از ناحیه ی جند به حدود بخارا کوچ دادند .

مردم بخارا که از مجاورت آنها اندیشناک شده بودند در صدد دفع و سر کوبی آنها بر آمدند. سلاجقه نیز از وحشت ، پناه به بغراخان ایلک خانی در ترکستان بردند و در سرزمین سرسبز و خرّم وی ساکن شدند،بغراخان چندی بعد ،طغرل را دستگیر و زندانی نمود اما برادرش جغری به زودی وی را رهانید و بار دیگر به همراهی قبیله ی خود به بخارا آمده و در ناحیه ی نور سکونت گزیدند .در این ناحیه بتدریج صاحب عُدّت و عِدّت و دستگاهی شدند و برای سلطان محمود غزنوی نیز کم وبیش نگرانیها و مزاحمت هایی تولید می نمودند.

در سنه ی 420 ه.ق ترکان ماوراءالنهر و ایران آشوبی به پا کردند . به وی‍ژه قبیله ی ارسلان بن سلجوق ، برادر میکائیل که در ریگزار مجاور بخارا اقامت داشتند و سر به فساد برداشتند و عصیانگری آغاز نمودند ((ایلک خان که پادشاه ماوراءالنهر و ترکستان بود اندیشناک شد نزد سلطان محمود به حکم مظاهرت کس فرستاد که درین ممالک قومی بسیار با قوّت و هیبت از ترکمانان ظاهر شده اند و اگر چه سیرت و مذهب نیکو دارند و تا این غایت حرکت بد و فعلی ناپسندیده از ایشان ظاهر نشده است امّا اندیشه می رود که مبادا که در وقتی از اوقات و تغییر و تبدیل احوال روزگار فتنه و آشوبی پیش گیرند که تدارک و تلافی آن دشخوار باشد مضرّت به هزار مملکت سرایت کند ، درباب ایشان آنچه رای سلطان اقتضا کند اشارت فرماید تا آنرا کار بندد .))

سلطان محمود ، ارسلان را گرفت و به بلاد هند به حبس فرستاد و بسیاری از مردان جنگی او را از دم تیغ گذرانید امّا بقیّه السّیف لشکریان وی که از این معرکه جان به سلامت برده بودند ،به خراسان شتافتند و به قتل و غارت مردم آنجا گرم شدند وچون لشکر سلطان محمود به خراسان روی آورد راه اصفهان را در پیش گرفتند و برخی نیز قصد آذربایجان کردند .

سلطان محمود ارسلان جاذب از سرداران خود را برای دفع باقی مانده ی آنها به خراسان فرستاد. این مرد با تمام تلاشها نتوانست کاری از پیش ببرد. ناچار سلطان محمود به شخص خویش به خراسان آمد و چندگاهی به تعقیب آنها مشغول گشت ولی وی نیز نتوانست آنها را براندازد و در همین سال جان به جان آفرین تسلیم کرد .

پسرش مسعود بعد از استیلای بر غزنه ،چون به یاری سلاجقه موفّق به گرفتن تاج و تخت پدر گردید. از این روی قبیله ی آنها را به شرط اطاعت امان داد .امّا این پس از چندی خراسان را به تصرّف خویش در آوردند .جغری بیک مرو را مقرّ حکومت خود ساخت و به نام خود خطبه خواند و طغرل در نیشابور بساط فرمانروایی گسترد . سلطان مسعود در سال  431 ه.ق عازم خراسان گردید و در جنگ با سلاجقه مقهور و مغلوب شد و منهزماً به خیال تهیّه ی سپاه رهسپار هندوستان گردید .در آنجا نیز لشکریانش سر به شورش برداشتند و در نتیجه به یاری برخی خویشان مسعود ، او را از سلطنت خلع کردند و بعد از آن با حیله گری به قتل رسانیدند.

جغری در همان سال بمرد و طغرل یگانه فرمانروای ممالک وسیعه میان بلخ و بغداد گردید  و به اراده ی خود ولایات مشرق را به آلب ارسلان پسر جغری بیک واگذار نمود . در این هنگام طغرل با خلیفه ی بغداد ، القائم بامرالله از در مهربانی در آمد و در ضمن نامه ای ، بعد از اظهار دوستی و اخلاص ، طبق رسوم جاری عصر درخواست نمود که خلیفه آنان را به رسمیّت شناخته سلطنت سلجوقی را تصویب نماید . خلیفه نیز این تقاضا را مورد قبول قرار داد و دستوری داد تا در مساجد به نام طغرل خطبه کنند . طغرل برای استحکام دوستی پی در پی به بغداد می رفت و در نابودی دشمنان خلیفه و کوتاه کردن دست معاندین وی به جان می کوشید .در سال 453 ه.ق دختر خلیفه را به نام خود خطبه کرد و از خانواده ی خود دختر به خلیفه داد و به این ترتیب بین خاندان سلجوقی و خلفای عباسی رابطه ی خانوادگی برقرار ساخت ....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

سلطان العشاق

  • 250,000ریال
  • 200,000ریال

برچسب ها: غلامرضا افراسیابی, مقالات تاریخی, مقالات ادبی, مقالات عرفانی, سلجوقیان, آلب ارسلان, تاریخ سیاسی ایران, تاریخ سلاجقه, عرفان اسلامی, تصوف, تاریخ تصوف, کتاب سلطان العشاق