دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

سلسله پهلوی و نیروهای مذهبی

سلسله پهلوی و نیروهای مذهبی

مترجم: عباس مخبر
ناشر: طرح نو
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 378
اندازه کتاب: رقعی گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1371 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو

 

مروری بر کتاب

به روایت کمبریج

ای‍ن‌ ک‍ت‍اب‌ ت‍رج‍م‍ه‌ ف‍ص‍ول‌ ب‍رگ‍زی‍ده‌ای‌ از ج‍ل‍د ه‍ف‍ت‍م‌ ت‍اری‍خ‌ ای‍ران‌ ک‍م‍ب‍ری‍ج‌ اس‍ت‌ .

دوران پس از جنگ جهانی دوم ،عصر دیگری از خیزش های ملی گرایانه و بیداری ملت های تحت استعمار آسیا و آفریقا بود. نهضت ملی شدن نفت در ایران، جنبش ملی جمال عبدالناصر در مصر و ملی شدن کانال سوئز به وسیله ی او بخش مهمی از این خیزش ها بود که ناقوس خطر را برای کشورهای اروپایی و آمریکا به صدا درآورد. توسعه ی کمونیزم هم خطری بود که در کمین کشورهای جهان سوم نشسته بود و آمریکا و انگلیس را به وحشت انداخته بود.

شکل گیری پیمان بغدادتمهیدی بود که آمریکا و انگلیس برای مهار گسترش کمونیزم اندیشیدند. این پیمان با شرکت ترکیه،پاکستان و عراق زیر نظر و هدایت انگلستان و آمریکا در تعقیب چنین هدفی تکوین یافت. دولت کودتا در ایران نیز پس از فراغت از تجدید رابطه با بریتانیا و عقد قرارداد با کنسرسیوم نفتی،در تبعیت از سیاست جنگ سرد دولت آمریکا ،برای تکمیل خط جبهه ی ضد شوروی در خاورمیانه،در سال 1334 هـ.ش به پیمان منطقه‌ای بغداد پیوست.

کشورهای عربی به جزعراق- از هنگام تشکیل این پیمان واکنش های مخالفت‌آمیزی در برابر آن نشان دادند . پیوستن ایران به پیمان بغداد یک نمود عینی از دگرگونی سیاست خارجی ایران و فاصله گرفتن آن از سیاست عدم تعهد بود و شکاف موجود بین ایران و کشورهای تندروی عرب را عمیق‌تر کرد.

امضا کنندگان پیمان بغداد به زودی دریافتند که این پیمان نه تنها به قصد کمک به اعضای منطقه‌ای آن و حل و فصل مناقشات کشورهای منطقه نیست،بلکه فقط و فقط به منظور تأمین منافع کشورهای غربی طراحی شده است...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات