كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
سلسله پهلوی و نیروهای مذهبی

سلسله پهلوی و نیروهای مذهبی

مترجم: عباس مخبر
ناشر: طرح نو
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 378
اندازه کتاب: رقعی گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1372 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

به روایت کمبریج

ای‍ن‌ ک‍ت‍اب‌ ت‍رج‍م‍ه‌ ف‍ص‍ول‌ ب‍رگ‍زی‍ده‌ای‌ از ج‍ل‍د ه‍ف‍ت‍م‌ ت‍اری‍خ‌ ای‍ران‌ ک‍م‍ب‍ری‍ج‌ اس‍ت‌ .

دوران پس از جنگ جهانی دوم ،عصر دیگری از خیزش های ملی گرایانه و بیداری ملت های تحت استعمار آسیا و آفریقا بود. نهضت ملی شدن نفت در ایران، جنبش ملی جمال عبدالناصر در مصر و ملی شدن کانال سوئز به وسیله ی او بخش مهمی از این خیزش ها بود که ناقوس خطر را برای کشورهای اروپایی و آمریکا به صدا درآورد. توسعه ی کمونیزم هم خطری بود که در کمین کشورهای جهان سوم نشسته بود و آمریکا و انگلیس را به وحشت انداخته بود.

شکل گیری پیمان بغدادتمهیدی بود که آمریکا و انگلیس برای مهار گسترش کمونیزم اندیشیدند. این پیمان با شرکت ترکیه،پاکستان و عراق زیر نظر و هدایت انگلستان و آمریکا در تعقیب چنین هدفی تکوین یافت. دولت کودتا در ایران نیز پس از فراغت از تجدید رابطه با بریتانیا و عقد قرارداد با کنسرسیوم نفتی،در تبعیت از سیاست جنگ سرد دولت آمریکا ،برای تکمیل خط جبهه -ی ضد شوروی در خاورمیانه،در سال 1334 هـ.ش به پیمان منطقه‌ای بغداد پیوست.

کشورهای عربی به جزعراق- از هنگام تشکیل این پیمان واکنش های مخالفت‌آمیزی در برابر آن نشان دادند . پیوستن ایران به پیمان بغداد یک نمود عینی از دگرگونی سیاست خارجی ایران و فاصله گرفتن آن از سیاست عدم تعهد بود و شکاف موجود بین ایران و کشورهای تندروی عرب را عمیق‌تر کرد.

امضا کنندگان پیمان بغداد به زودی دریافتند که این پیمان نه تنها به قصد کمک به اعضای منطقه‌ای آن و حل و فصل مناقشات کشورهای منطقه نیست،بلکه فقط و فقط به منظور تأمین منافع کشورهای غربی طراحی شده است...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

سلسله پهلوی و نیروهای مذهبی

  • ناشر: طرح نو
  • کد کتاب: 111881 - 37/2
  • موجودی: در انبار
  • 500,000ریال

برچسب ها: عباس مخبر, تاریخ سیاسی ایران, پهلوی, رضاشاه, تاریخ معاصر ایران, کتاب سلسله پهلوی و نیروهای مذهبی