کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
سلسله التواریخ یا اخبار الصین و الهند

سلسله التواریخ یا اخبار الصین و الهند

نویسنده: سلیمان تاجر سیرافی ,  ابوزید حسن سیرافی 
مترجم: حسین قرچانلو
ناشر: اساطیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 190
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1381 - دوره چاپ: 1 

 

مروری بر کتاب  

سلسله التواریخ یا «اخبار الصین و الهند»، ترجمه فارسى کتابى است از سلیمان تاجر سیرافى که توسط ابوزید حسن سیرافى گردآورى و اضافاتى بدان افزوده شده است. این کتاب، شرح سفر دریایى سلیمان تاجر سیرافى در سده چهارم هجرى است.

این کتاب گزارش گونه‌اى از عجایب جهان باستان است که مطالب آموزنده و گه‌گاه باور نکردنى از رسوم، احوال و عادات طوایف چین، هند و بخشى از مناطق آسیاى جنوب شرقى و دانستنى‌هاى فراوانى از چینى‌ها، هندى‌ها و ایرانیان مقیم این دو کشور ارائه مى‌دهد. این کتاب منبع خوبى براى بررسى روابط ایران، چین و هند در قرن چهارم هجرى است.

از مطالب آن مى‌توان به بیان دلایل رشد و رونق و افول روابط تجارى میان ایران، هند، چین و برخى از مناطق آسیاى جنوب شرقى، نحوه گذران زندگى ایرانیان مقیم آن عصر در هند و چین و روابط دوستانه و احترام متقابل ایرانیان و حکمرانان کشورهاى مقیم را دریافت.

کتاب سلسله التواریخ اطلاعات جغرافیایى، اقتصادى و اجتماعى مفیدى از هند و چین در سده چهارم هجرى در بر دارد و گزارشى از سفرهاى دریایى سده سوم و چهارم است. در این عصر رابطه بازرگانى میان بندر سیراف و بصره با هند و چین موجب گشودن راه تاجران عمده و رونق داد و ستد و تجارت در این منطقه شد. لذا اهمیت کتاب در بررسى تاریخ بازرگانى و تجارت دریایى سده مورد بحث کاملا مشخص است.

سیراف عمده‌ترین بندر این دوره بود که کالاها با کشتى‌هاى کوچک از سایر بنادر جهت ارسال به چین، به این بندر فرستاده مى‌شد. در این کتاب از ارسال کالاها از سیراف به مقصد چین و مسافرت بازرگانان سیراف به جده در دریاى احمر و سواحل زنگبار سخن به میان رفته است. این کتاب نمونه و الگویى براى جغرافى دانان و دریانوردان قرن‌هاى بعد بوده و اثر آن را در سلسله آثار دریایى و دریانوردى نباید نادیده گرفت.

این کتاب؛ شامل جنبه‌هاى مختلف حیات اجتماعى، وضع پوشاک، مصارف غذایى، مراسم مذهبى، قضاوت، معاملات، آموزش و پرورش، مراسم ازدواج، مسائل حقوقى و مالى، معرفى مناطق جغرافیایى و جغرافیاى طبیعى به ویژه راه‌هاى بازرگانى، دریاها افسانه‌هاى رایج آن عصر، خط سیر کشتى‌هاى بازرگانى، چین در دریاى هند، زندگى پادشاهان و برخى مسائل سیاسى و شورش‌ها است.

مؤلف ضمن معرفى کتابش مى‌نویسد: «کتابى است که در آن تواریخ سرزمین‌ها یا(شهرها) و دریاها و گونه‌هاى ماهیان آمده است. در این کتاب، دانش نجوم و شگفتى‌هاى جهان و اندازه شهرها و آبادى هر یک از آن شهرها و درندگان(حیوانات وحش) و دهلى، مقبره همایون و...معرفى گردیده است.

سیراف عمده‌ترین بندر قرون اولیه اسلامى بود که کالاها با کشتى‌هاى کوچک از سایر بنادر جهت ارسال به چین، به این بندر فرستاده مى‌شد. در کتاب«سلسلۀ التواریخ» از ارسال کالاها از سیراف به مقصد چین و مسافرت بازرگانان سیراف به جده در دریاى احمر و سواحل زنگبار سخن رفته است. در ادامه نویسنده تصریح دارد که در کتاب عجایبى؛ چون، دریاى یأجوج و مأجوج، کوه قاف، سرزمین سرندیب و ابوحبیش مردى که 250 سال عمر کرد، ماهى که باله‌هایش؛ مانند بادبان کشتى بود و...» را آورده است.

منبع اطلاعات سلیمان را مشاهدات شخصى، مسموعات و روایات«اشخاص مورد اعتماد» و «کسانى که او آنها را متهم به دروغگویى نمى‌کرد» و مطالبى که در بین مردم رایج بود، تشکیل مى‌داد. گاهى نیز مطالبش را از کتب دیگر نقل مى‌کرد. بیشتر مطالب او از اوضاع اجتماعى و جغرافیایى هند و چین خبر مى‌دهد. ابوزید سیرافى، کتاب دوم را گردآورى نموده است. او مأمور بود تا به تأمل در کتاب اول بپردازد و تکمله‌اى را به اندازه آگاهى و آشنایى خود بر آن بیفزاید. ابوزید «در حد اطلاعات شخصى‌اش و نه بیشتر»، کتاب دوم را جمع‌آورى و به «شرح علل» مى‌پردازد. وى قبل از طرح شورش چین و دگرگونى اوضاع آن مى‌نویسد: در این جا به «شرح علل» آن تا آن جا که مى‌دانم، اگر خدا بخواهد مى‌پردازم.ابوزید در این کتاب اوضاع اجتماعى و فرهنگ عمومى را باز بانى ساده و قابل فهم مطرح مى‌کند.

بخشى از مطالب ابوزید که عنوان(مساحت برخى از سرزمین‌ها و مساحت بلاد مجاور تا حلب) را دارد، اطلاعات پراکنده‌اى است که وى از دیگران شنیده و به دلیل دانش کم خود این مطالب را بدون تحقیق و بررسى در کتابش ذکر کرده است. و به قول مترجم (احتمالا از فهم آنها نیز عاجز بوده است) به همین جهت از خواندن آنها بهره چندانى عاید خواننده نمى‌شود. در ادامه، ضمائم و اوزان و مقیاس‌هاى به کار رفته(در چند سطر) بر کتاب دوم افزوده شده است. ضمیمه اول وصف دریاها و ماهى‌هاست که در آن«پاره‌اى از ترتیبات دریاهاى متصل و منفصل» بیان شده است و ضمیمه دوم: «پاره‌اى از اخبار مربوط به دریاى حبشى و سرزمین‌هاى پادشاهان و ترتیبات امور آنها و عجایب گوناگون‌شان است.»

تصاویرى چند این کتاب را زینت داده است که به درک مطالب کمک مى‌کند. نقشه‌هاى به کار رفته در کتاب به خواننده در فهم بهتر جغرافیاى تاریخى مناطق مختلف کمک مى‌کند. در این کتاب گاهى مؤلف براى زینت دادن کلام، از آیات فراوانى بهره برده است. این کتاب با نثرى روان و سلیس توسط آقاى حسین قره چانلو از عربى به فارسى برگردانده شده است. مترجم تلفظ صحیح کلمات دشوار را به زبان انگلیسى در پاورقى آورده است و جهت تسهیل درک مطلب در خصوص برخى کلمات توضیحاتى را در پاورقى مى‌آورد.

مترجم برخى مطالب را با منابع مشابه از جمله فتوح البلدان، مراصد الاطلاع، اخبار الزمان، سرزمین‌هاى خلافت شرقى نوشته لسترنج، تاریخ مسعودى و مختصر کتاب البلدان مقایسه و تطبیق داده است. وى همچنین اضافات گابریل فراند فرانسوى را که کتاب را از روى متن ناقص عربى به فرانسه ترجمه کرده، در زیر نویس آورده است. مترجم همچنین منابع و مآخذ مورد استفاده کتاب و مآخذى را که از کتاب استفاده نموده‌اند، در پاورقى آورده است.

 فهرست 

قسمت اول :

دریاى یأجوج و مأجوج
انواع ماهیان دریاى یأجوج و مأجوج
خلیج فارس و شهرهاى اطراف آن
بحرین و جزایر خلیج فارس
دریاهاى منشعب از دریایى هند
زنى که شاه دریاى هرکند است
سرندیب و محل فرود آمدن آدم(ع)
معادن یاقوت در سرندیب
شهر فنصور معدن کافور
رامنى جزیره فیلان و آدمخواران
جزیره برهنه‌گان
جزیره آدمخواران
کوه‌هاى نقره در دریاى هرکند
طوفان‌هاى شدید دریاى هند
ماهى آدم خوار
آتش سوزى در بندر بزرگ چین
مسلمانى که به قضاوت انتخاب شد
خط سیر کشتى‌هاى بازرگانى چین در هند
شراب نارگیل
مملکت زابج
حرکت به سوى هند و چین
و....

قسمت دوم:
اخبار چین و هند
تغذیه مردگان در چین
شورش در چین و دگرگونى اوضاع آنجا
سقوط بندر خانفوا به دست خوانگ چائو
دفع شورش یاغیان و آرامش مجدد چین
اوضاع نابسامان چین بعد از شورش
بازگانان بیگانه مورد ستم واقع شدند
مجازات عجیب زناکاران
اجازه نامه براى زنان بد کاره
سکه مس برتر از سکه طلا
نوع ساختمان‌هاى چینى
مأموران جمع‌آورى خراج در چین
ورود فرمانروایان به شهر خانفوا
پوشاک چینیان از بهترین حریر
مهارت چینیان در صنایع ظریفه
داستان خوشه گندم و گنجشک
رفتن ابن وهب به چین
گفتگوى ابن وهب با پادشاه چین
پادشاهان بزرگ جهان به گفته شاه چین
گفت وگوى ابن وهب با پادشاه چین درباره اوصاف پیامبر اکرم(ص) 
و....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

سلسله التواریخ یا اخبار الصین و الهند

  • ناشر: اساطیر
  • کد کتاب: 101599 - 205/4
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: سلیمان تاجر سیرافی, ابوزید حسن سیرافی, حسین قرچانلو, سفرنامه, تاریخ اجتماعی ایران, هند, چین, جامعه شناسی هند, دریانوردی, کتاب سلسله التواریخ یا اخبار الصین و الهند