سلجوقیان و غز ؛ متن کامل

سلجوقیان و غز

نویسنده: محمد بن ابراهیم - محمد ابراهیم باستانی پاریزی
ناشر: کورش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 740
اندازه کتاب: رقعی گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1373 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب


این کتاب، تصحیحی است از "تاریخ سلجوقیان" اثر "افضل کرمانی" که محرری کرمانی با نام "میرزا محمدابراهیم خبیصی" آن را تحریر کرده است.
کتاب وقایع کرمان در سال‌های میان 467 تا 619 هـ یعنی صد و پنجاه سال را دربرمی‌گیرد.زمان حیات محرر مقارن با دوران حکومت طولانی گنجعلی‌خان زیک در کرمان است که از طرف شاه‌عباس صفوی به آن‌جا گماشته شده بود. مصحح معتقد است که میرزا محمدابراهیم قسمت‌هایی را نیز بر کتاب افضل کرمانی افزوده است.

افضل کرمانی، از نویسندگان سده‌ی ششم و اوایل سده‌ی هفتم هجری، مدتی دبیر "اتابک محمد بن اتابک بوزقمش" بوده است. در تاریخ کرمان، حضور دویست‌ساله‌ی شاخه‌ای از سلجوقیان بسیار اهمیت دارد.

پایان کار سلجوقیان کرمان با هجوم غزها صورت گرفت. در این کتاب در دو بخش به حکومت سلجوقیان و غزها درکرمان اشاره می‌شود. مطالب کتاب بر اساس سال‌های حکومت هر حکمران تقسیم‌بندی شده است.از جمله این حکام می‌توان به ملک تورانشاه، ارسلان بن ملکشاه، بهرام‌شاه، محمدشاه، مبارکشاه، ملک دینار، فرخشاه و... اشاره کرد. 

نسخه‌ی اصلی این کتاب در کتابخانه‌ی برلین بوده که امروزه سرنوشت آن معلوم نیست. پیش از این بر اساس نسخه‌ی لیدن تصحیحی ناتمام به وسیله‌ی دکتر بیاتی صورت گرفته بود که این کتاب نیز از روی همان نسخه تصحیح شده است."

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

سلجوقیان و غز ؛ متن کامل

  • ناشر: کورش
  • کد کتاب: 102478 - 103/1
  • موجودی: در انبار
  • 550,000ریال

برچسب ها: محمد بن ابراهیم, محمد ابراهیم باستانی پاریزی, تاریخ سلجوقیان, سلجوقیان, تاریخ شاهان ایران, تاریخ سیاسی ایران, کرمان, کتاب سلجوقیان و غز در کرمان