كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
سلجوقیان

سلجوقیان

نویسنده: گروه نویسندگان
مترجم: یعقوب آژند
ناشر: مولی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 420
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 2


مروری بر کتاب 

کتاب حاضر، حاصل مطالعات شماری از مستشرفان ترک‌شناس مانند بازورث ، کاهن و لمبتن است .کلود کاهن در این کتاب، تاریخ‌نگاری دوره سلجوقی را می‌نویسد . برآمدن ترکان یعنی ورود آنها به جهان اسلام را "بازورث "می‌نگارد .وی به اهمیت تاریخی و خاستگاه و پیشینه سلجوقیان، تشکیلات دیوانی و اجتماعی بیشتر توجه دارد .افزوده‌های کتاب اغلب به قلم "لمبتن "و "باون "است .

بیشتر بخش های این کتاب را ادموند کلیفورد بازروث استاد دانشگاه منچستر نوشته است. این بخش ها عبارتند از: «ورود ترکان به جهان اسلام»، «خاستگاه و پیشینه ی سلجوقیان»، «شاخه بندی امپراتوری آنها»، تاریخ فکری و فرهنگی و تشکیلات دیوانی و اجتماعی و اقتصادی و نیز اتابکان فارس و آذربایجان می-شود. «دو بخش دیگر از کتاب را کلودکاهن استاد فقید دانشگاه سوربن تألیف کرده: «تاریخنگاری دوره ی سلجوقی» برگرفته از کتاب مورخان خاورمیانه؛ و «ترکان در ایران و آناتولی» که از کتاب جنگ-های صلیبی برگزیده شده است.»

سلجوقیان زبان فارسی را زبان رسمی و درباری قرار دادند و وزیران این دوره به‌ویژه عمیدالملک کندری و خواجه نظام‌الملک خدمات مهمی به ادبیات فارسی و گسترش دانش‌ها کردند. سلجوقیان از همان آغاز پیروزی بر غزنویان، ولایت‌های کشور را بین سران خود تقسیم کردند.

دارالملک (پایتخت) هر کدام از سلاجقه بدین شرح بود: جغری بیگ شهر مرو، موسی یبغو بستدر سیستان و هرات، قاورد شهذ کرمان، طغرل شهر ری، ابراهیم ینال شهر همدان، قتلمش گرگان و دامغان، و امیر یاقوتی ابهر، زنگان (زنجان) و آذربایجان را ولایت و مرکز حکومتی خود قرار دادند.

به علت گسترش حکومت سلاجقه، ملکشاه، کشور را به ایالات و ولایات مختلف تقسیم کرده بود و هر ولایت را یکی از شاهزادگان، امراء یا اتابکان اداره می‌کرد.
اینان به علت دوری از اصفهان، پایتخت آن عهد و قدرتی که ملکشاه به آنها داده بود، بعد از مدتی شروع به تشکیل حکومتی جدا و مستقل کردند. ...

 با ورود ترکان به ایران چهار مشخصه اساسی پدید آمد که عبارت‌اند از : 
تعادل و موازنه جدید بین گروه‌های نژادی و زبانی
تجزیه قدرت سیاسی در چارچوب خلافت ضعیف عباسی
 تجدید حیات تسنن و تحدید تشیع و شکوفایی تصوف
 توسعه و گسترش زبان فارسی و آداب و سنت‌های ایرانی

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

سلجوقیان

  • ناشر: مولی
  • کد کتاب: 109086 - 20/5
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: یعقوب آژند, سلجوقیان, تاریخ شاهان ایران, تاریخ سیاسی ایران, تاریخ اجتماعی ایران, کتاب سلجوقیان