منو
سبد خرید

سلامان و ابسال

سلامان و ابسال
درحال حاضر موجود نمی باشد
سلامان و ابسال
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 138110 - 85/7
  • وزن: 0.30kg
0 ریال

سلامان و ابسال

نویسنده: نورالدین عبدالرحمان جامی
تالیف : محمد روشن

ناشر: اساطیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 224
اندازه کتاب: رقعی گالینگور - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

اسطوره ای یونانی در فرهنگ ایرانی درچهارده روایت

مقدمه کتاب حاوی اطلاعاتی است درباره اسطوره فلسفی و داستان رمزی سلامان و ابسال که در آن خاطرنشان شده است: "داستان سلامان و ابسال، به رغم بعضی مشابهت‌ها با داستان‌های کهن ایرانی، در اصل اسطوره‌ای یونانی بوده است که نخستین بار از طریق ترجمه از یونانی به عربی به دست حنین بن اسحاق عبادی به شرق رسیده است. قصه‌ی مزبور، جنبه‌ی تمثیلی و فلسفی و رنگ و بوی یونانی و اسکندری دارد و به احتمال قوی با انکار هرمسی و نحله‌ی صابئین که هرمس را از پیامبران خود می‌دانند، مرتبط بوده است.

اما بعدها، ابن سینا آن را به صورت قصه مکاشفه‌ای و عرفانی در آورده، یعنی در حقیقت آن را بخشی از "حکمتةالمشرقین" خود (در مقابل فلسفه‌ی مشاء) قرار داده است. سرانجام، ابن طفیل با تصرفاتی آن را به یک بحث فلسفی تبدیل کرده و بعد از او خواجه نصیر طوسی را به عربی شرح و بسط و تفسیر و تاویل کرده است. عبدالرحمان جامی نیز همان اصل روایت حنین بن اسحاق را به فارسی به نظم درآورده است".

کتاب حاضر در مجموعه چهارده روایت مختلف از قصه‌ی رمزی فلسفی سلامان و ابسال است. از این چهارده روایت، نخستین آن‌ها را از نظر زبانی، داستان اصیل یونانی سلامان و ابسال به ترجمه‌ی عربی حنین بن اسحاق عبادی است که ترجمه فارسی آن برای اولین بار عرضه می‌شود. از سیزده روایت باقی مانده، چهار روایت ابن سینا، ابن طفیل، خواج نصیر طوسی و جامی مشهورتر از بقیه است.

روایات دیگر که برای نخستین بار به طبع می‌رسد عبارت‌اند از: روایت جمال‌الدین بحرانی، روایت عبدی بیگ شیرازی، روایت مولی حسن گیلانی، روایت محمود بن میرزا علی رنانی اصفهانی، روایت منظوم امین الشریعه، و روایت شیخ عبدالرحیم صاحب الفصولی.

سلامان و ابسال، یک داستان رمزی فلسفی عاشقانه است.سلامان و ابسال از فرهنگ یونانی به حوزه تمدنی ایران منتقل شده است.اما اصل آن از اساطیر یونان محو شده. کتاب حاضر چهارده روایت متفاوت از داستان سلامان و ابسال را از منابع گوناگون در اختیار خواننده می گذارد.این داستان از نظر ادب، فلسفه، اخلاق، طب و زیست شناسی یعنی"شبیه سازی انسان" حایز اهمیت است.

فهرست

• روایت یونانی سلامان و ابسال
• روایت ایرانی سلامان و ابسال
• رویات ایرانی به گزارش ابن سینا
• روایت های خواجه نصیر طوسی
• روایت مزجی ابن طفیل
• روایت منظوم امین الشریعه
• و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات