دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

سقوط

سقوط

نویسنده: آلبر کامو
مترجم: شورانگیز فرخ
ناشر: نیلوفر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 167
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1393 - دوره چاپ: 9

 

مروری بر کتاب 

رمانی است فلسفی که از زبان ژان باتیست کلمانس که وکیل بوده و اینک خود را «قاضی توبه‌کار» می‌خواند روایت می‌شود. او داستان زندگی‌اش را برای غریبه‌ای اعتراف می‌کند.

ژان باتیست کلمانس در رستورانی به نام «مکزیکو سیتی» با غریبه‌ای - که در اصل خواننده کتاب است- آشنا می‌شود و داستان زندگی اش را برای او بازگو می‌کند. ژان باتیست تعریف می‌کند که وکیلی تراز اول در پاریس بوده و زندگی بسیار موفقی داشته است. اما شبی که در حال گذشتن از پلی در پاریس بوده، زنی را می‌بیند که بصورتی غیرعادی به لبه‌های پل نزدیک شده است.

ژان باتیست با بی‌توجهی از کنار زن می‌گذرد. بعد از چند قدم، صدای برخورد شیئی با آب را می‌شنود، اما -برخلاف تمامی ارزشهایی که خود، ظاهراً، در طول اعترافاتش به آنها پایبندی نشان می‌دهد- هیج کاری نمی‌کند. این اتفاق بر زندگی موفق او -به عنوان وکیل- تأثیر بسزایی می‌گذارد.

ژان پل سارتر فیلسوف اگزیستانسیالیست معاصر این رمان را «زیباترین و فهم‌ناشده‌ترین» کتاب کامو می‌خواند. کتاب به صورت مونولوگ اول شخص نوشته شده است. یک طرف زیبایی است و طرف دیگر در هم شکستگان و پیمال شدگان . هر قدر هم این کار دشوار باشد من می خواهم به هر دو طرف وفادار بمانم.

آلبر کامو در یکی از میکده های آمستردام ، مردی از خود و زندگی خود سخن میگوید و سقوط تدریجی خود را مرحله به مرحله شرح یم دهد. ژان باتیست کلمانس ، که روزگاری در پاریس وکیلی مبرز و موفق ، و نمونه انسانی درستکار و گشاده دست و پاکباز بوده است ، اینک بر این گذشته نگاهی هولناک می افکند و در پرتو ذهنی هوشیار ، دروغ و دورویی خود و دیگران را فاش می سازد: در این جهان و در این زمان هیچ کس نمی تواند خود را بی گناه بداند. تصویری که کلمانس از خود عرضه می کند ناگهان تصویر خود ما می شود . این کتاب کوچک آینه ی تمام نمای روزگار ما و انسان امروز است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.
برچسب ها: کتاب سقوط

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات