دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

سقوط شاه

سقوط شاه

نویسنده: فریدون هویدا
مترجم: حسین ابوترابیان
ناشر: اطلاعات
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 223
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1370 _ 1365 - دوره چاپ: 4 _ 1

کمیاب - کیفیت : در حد نو _ نو


مروری بر کتاب 

نویسنده کتاب «فریدون هویدا» است که به لطف صدارت برادرش ( امیر عباس هویدا) به جاه و مقامی رسید و در چند ساله آخر رژیم شاه به مقام سفارت ایران در سازمان ملل متحد دست یافت. گرچه او این کتاب را بیشتر در جهت مبرا جلوه دادن برادرش نوشته است، ولی در خلال آن دست به افشاگری هایی علیه حکومت شاه زده و مسائلی را برملا می‌کند که بسیار آموزنده و آگاه‌کننده است.

خواننده با مطالعه این کتاب، به بخشی از فساد، خیانت، وطن‌فروشی و... نظام پیشین که فریدون هویدا بدان اعتراف می‌کند، آشنا می‌شود. او ضمن این اعترافات، به برخی حقایق تلخ و تاسف‌آور و روابط پیچیده و آلوده در دستگاه دولتی رژیم سابق اشاره می‌کند و اوضاع حاکم را تا حدودی آشکار می‌سازد.

او کتابش را با سطور زیر به پایان می‌برد: «محمدرضا پهلوی سرنوشت عجیبی داشت. او در عین حال که توانسته بود یک انقلاب را در خارج مرزهای ایران به شکست بکشاند (ظفار)، خود در داخل مرزهای کشورش به محاصره انقلاب درآمد و همچون پرکاه در طوفانی که از خشم مردم پدید آمده بود، به هوا پرتاب شد... او کوزه‌گری بود که از کوزه شکسته آب می‌خورد!»

نویسنده خاطرات خود را از تاریخ دهم دی ماه 1356 تا هجدهم فروردین ماه 1358، به صورت ناپیوسته در این کتاب منعکس کرده و به بیان مسایلی مانند؛ تظاهرات مردمی در سال‌های 56 و 57، آخرین ملاقاتش با شاه خائن و برادرش امیرعباس هویدا و اوج‌گیری انقلاب پرداخته است. 

...یک شب که با برادرم شام می‌خوردم، او را هم با این عقیده خود که پدر ملت دارد رو به سقوط می‌رود و نارضایتی‌ها، حالت گسترده‌ای به خود گرفته، موافق یافتم. امیرعباس معتقد بود که "در این میان، تقصیر عمده به گردن خانواده سلطنتی است و اگر شاه، تاج و تخت خود را از دست بدهد، این کار در درجه اول به خاطر اعمال و رفتار برادران و خواهران خود اوست" و در این ‌باره هم می‌گفت: "تو نمی‌توانی درک کنی که در دربار چه می‌گذرد؟ مسابقه غارتگری است، لانه فساد است... 

من بارها با ارباب راجع به مسایل دربار صحبت کرده‌ام (برادرم بعد از انتصابش به نخست‌وزیری، همواره موقع نام بردن از شاه، لقب "ارباب" را به کار می‌گرفت) و بیش از هزار دفعه به او تذکر داده‌ام که اگر بنا است با فساد مبارزه شود، بایستی این کار را از خانه خود آغاز کند." 

فهرست

آغازی برپایان
ریشه های بحران

دگرگونیهای شاه
سقوط نهایی

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات