منو
سبد خرید

سقوط رژیم شاهنشاهی در ایران ، دو جلدی

سقوط رژیم شاهنشاهی در ایران ، دو جلدی
درحال حاضر موجود نمی باشد
سقوط رژیم شاهنشاهی در ایران ، دو جلدی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 114046 - 113/4
  • وزن: 1.60kg
  • UPC: 145
0 ریال

سقوط رژیم شاهنشاهی در ایران

نویسنده: رضا نیازمند
ناشر: حکایت قلم
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1203
اندازه کتاب: رقعی گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

سقوط شاه و رژیم شاهنشاهی بی‌شک برای همه تحلیلگران تاریخی یک رویداد مهم و قابل ذکر در تاریخ جهان خواهد ماند.اثر حاضر، در بردارندة شرح و تحلیل ماجرای ظهور، به قدرت رسیدن و سقوط محمدرضا شاه پهلوی است. مطالب جلد اوّل، در هجده فصل تدوین شده است. نگارنده، در این اثر از منابع متعدّد و پژوهش‌های معتبر و بی‌طرفانة مختلفی سود جسته و وقایع دوران سلطنت رضاشاه را شرح کرده است. نگارنده در این اثر تلاش کرده تا از هر گونه استدلال و تعصب شخصی دوری کند.

شاه به ترتیب از سه زاویه فرهنگی و سیاسی و اقتصادی ضربه دید که به سقوطش منجر شد. در حوزه فرهنگی، بی‌توجهی وی و سیستم او به باورهای دینی عامل مهمی در این سقوط به شمار می‌رود. کار شاه و سیستم او در بسیاری از موارد از بی‌توجهی به مبارزه با باورهای دینی مردم کشیده شده بود. اعتقاد شاهان به باورهای دینی هرگز در تاریخ مورد توجه جدی مردم نبوده است . اما مبارزه و رویارویی با اعتقادات دینی مردم همیشه حساسیت‌آفرین بوده است.

در حوزه اقتصادی نیز قیمت نفت که بالا رفت، توسعه غیرهمگون و غیرمتوازن در سطح جامعه به وجود آمد که در نتیجه منافع نفت به لایه‌های نیازمند جامعه نفوذ نکرد. عدم باور قشر متوسط به پایین جامعه به استفاده صحیح از منابع نفتی و فساد شایع اقتصادی در سطح دربار و مسوولان عالی‌رتبه نظام شاهنشاهی باعث شد حتی پول حیرت‌آور نفت هم به جای تقویت چارچوب‌های نظام باعث آسیب‌پذیری حکومت و تنفر بیشتر مردم از رژیم شاهنشاهی شود.
در این میان این ثروت بادآورده به دلیل عدم شناخت و عدم باور شاه به مردم باعث شد هم مردم متوسط به پایین را از دست بدهد و هم خود دچار توهم وحشتناکی شود.

مصاحبه‌های سال‌های آخر شاه پر از این توهمات است. رژیمی را که چند سال بعد سقوط کرد قدرت بزرگ جهانی می‌پنداشت به طوری که اروپا را از نظر اقتصادی در مرحله بعد از خودش می‌پنداشت. شاه ایران توجه نداشت که مباحث فرهنگی، سیاسی و به خصوص استقلال سیاسی و مسائل اقتصادی یک بسته به هم پیوسته است که بی‌توجهی به هر یک از آنان می‌تواند نظامی به بزرگی و قدرت رژیم شاه آن روز را درهم بشکند.
 

فهرست

جلد اول : محمدرضا شاه پهلوی از سلطنت تا سقوط
جلد دوم : ‌محمدرضا شاه پهلوی از سقوط تا مرگ

آغاز سلطنت
ماجرای صنعت نفت
مصدّق و برنامه‌ریزی برای براندازی او
کودتای 28 مرداد
حکومت سپهبد زاهدی
پایه‌های زیربنای انقلاب اسلامی و وقایع مرتبط با سقوط رژیم
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات