منو
سبد خرید

سقوط برلن

سقوط برلن
درحال حاضر موجود نمی باشد
سقوط برلن
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 128343 - 114/5
  • وزن: 0.80kg
  • UPC: 100
0 ریال

سقوط برلن

نویسنده: آنتونی بیوور
مترجم: پرویز شهدی
ناشر: تسل آفتاب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 662
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1393 - دوره چاپ: 1

 کیفیت : در حد نو

 

مروری بر کتاب

کتاب حاضر، اثری تاریخی در مورد جنگ جهانی دوم است که بر حوادث کشور آلمان تمرکز دارد. در این اثر برخی فرضیات قدیمی در مورد جنگ جهانی دوم و روابط کشور آلمان که پیش‌ازاین برای بسیاری از تاریخ‌دانان مبهم بود، تائید می‌شود. همچنین در این اثر، مخاطب اطلاعاتی دریافت می‌کند که پیش از انتشار این اثر در هیچ جا ذکر نشده بود.

نویسنده به خاطر بازآفرینی های زنده خود از برخی از مهم ترین نبردهای قرن بیستم مورد تحسین قرار گرفته است. وی یکی از مشهورترین و معتبرترین مورخان نظامی است که امروز می نویسد. او اکنون تصویری گیرا و قابل لمس از روزهای دلهره آور ژانویه 1945 در برلین هنگامی که برای آخرین بار ارتش انتقام جوی سرخ و نیروهای محاصره شده نازی درگیر شدند ، به خوانندگان ارائه می دهد.

نتیجه این اتفاق، دهشتناک ترین نمایش وحشیانه در جنگ بود ، که تانک ها ستون های پناهندگان را خرد می کردند و تجاوزهای دسته جمعی ، غارت و ویرانی صورت می گرفت. صدها هزار غیرنظامی آلمانی به دلیل ممنوعیت تخلیه ی مأموران نازی ، یخ زدند و یا قتل عام شدند. هیتلر نیمه مجنون در پناهگاه خود ، دستورات وحشیانه ای صادر می کرد در حالی که استالین آماده بود تا قبل از رسیدن سایر متفقین به آنجا ، با هر تعداد از افراد خود برای تصرف شهر خطر کند.

با استفاده کامل از مطالب تازه افشا شده از پرونده های شوروی سابق و همچنین از بایگانی های آلمان ، آمریکا ، انگلیس ، فرانسه و سوئد ، "آنتونی بیوور" در "سقوط برلن" تجارب مختلفی از زندگی میلیون ها نفر را که در گیر و دار مرگ رایش سوم گرفتار شده اند ، بازسازی کرده است. کتاب "سقوط برلن" از "آنتونی بیوور" نه تنها وحشیگری و استیصال یک شهر در محاصره بلکه لحظات نادر انسانیت و قهرمانی های بعید را به تصویر می کشد. این گزارش همچنین حاوی افشاگری های جدیدی در مورد انگیزه های حمله عجولانه استالین است. "سقوط برلن" مطمئنا برای خوانندگان علاقه مند به تاریخ نظامی و جنگ جهانی دوم جذاب خواهد بود.

اشغال برلین پایان کار نبود، دست کم برای بسیاری از مردم آلمان به ویژه زنان آغاز روزگاری پر وحشت تلقی می شد. فتح برلین توسط نیروهای متفقین در حالی صورت گرفت که این نیروها به ویژه نیروهای روس شهر خالی از دفاع برلین که از دو میلیون و هفتصد هزار نفر باقی مانده در آن دو میلیون نفر زن بودند را به محل جنایات تکان دهنده خود بدل کردند.

طی گزارش ها پس از شکست آلمان و در حین جنگ آمار وحشتناکی از تجاوز به زنان و دختران آلمانی، مجار، بلغار و یوگوسلاو توسط روس ها و متفقین گزارش شد. گفته می شود سرباز های روس حتی به تجاوز تشویق شده بودند و این را دستور استالین برای انتقام از آلمانی ها می دانستند. هزاران زن آلمانی برای نجات از تجاوز روس ها خودکشی کردند. بعضی منابع تعداد کل زنان آلمانی را که مورد تجاوز قرار گرفتند را تا دو ملیون نفر ذکر کرده اند. از سربازان آمریکایی و فرانسوی نیز آمار بالایی از تجاوز ولی نه به شدت روس ها گزارش شده است.

بسیاری از این قربانیان به صورت مکرر مورد تجاوز قرار گرفته بودند. بر اساس برآورد کتابی با عنوان «سقوط برلین در سال ١٩۴۵» نوشته آنتونی بیور، ٧/٣ درصد کودکانی که در برلین در سالهای ١٩۴۵و ١٩۴۶به دنیا آمدند، پدران روسی داشتند. آنتونی بیور می نویسد روس ها از ورود خود به خاک آلمان تجاوز سازمان یافته خود را آغاز کرده و در برخی روستاها تمام زنان بین ۱۰ تا ۸۰ سال را مورد تجاوز قرار دادند.

هنگامی که انگلیسی‌ها به برلین رسیدند، افسرها با دیدن دریاچه‌های مملو از زنانی که پس از تجاوز خودکشی کرده بودند، شوکه شدند. سن و سال قربانیان اهمیتی نداشت، دامنه سنی آنها از ۱۲ تا ۷۵ می‌رسید. پرستاران و راهبه‌ها نیز در بین قربانیان بودند. برخی از زنان تا ۵۰ بار مورد تجاوز قرار گرفته بودند.

فهرست

هجوم به‌سوی اردو
حمله بزرگ زمستانی
پاک‌سازی پشت جبهه‌ها
در انتظار حمله
شهر بمباران‌شده
امیدهای واهی
نبردهای داخل شهر
آخرین سالگرد زادروز پیشوا
تیره‌روزی شکست‌خوردگان و نبردهای درون جنگل
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات