منو
سبد خرید

سفر هشتاد روزه دور دنیا

سفر هشتاد روزه دور دنیا
درحال حاضر موجود نمی باشد
سفر هشتاد روزه دور دنیا
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 103780 - ma 7/2
  • وزن: 0.50kg
0 ریال

سفر هشتاد روزه دور دنیا
نویسنده: میرزا حسین خان ذکاء الملک
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 215
اندازه کتاب: وزیری جلد سخت - سال انتشار: 1290 
کد کتاب: 103780

کمیاب , کیفیت : خوب

 

مروری بر کتاب 

مروری بر کتاب 
چاپ سنگی دوره مظفرالدین شاه

ترجمه و تالیف اثر ژول ورن فرنگی باب طبع ایرانیان

..یک جنتلمن انگلیسی به نام فیلاس فوگ با رفقای خود در باشگاه شرط می‌بندد که دور دنیا را در ۸۰ روز بپیماید و به همراهی خدمتکار وفادارش به نام ژان، معروف به پاسپارتو، عازم سفر می‌شود.

اما چون مظنون به سرقت از یکی از بانکهای انگلیس است، زیر نظر یک پلیس قرار دارد که او را طی سیر و سیاحت‌هایش لجوجانه تعقیب می‌کند. فوگ در سرزمین هند فرصت می‌یابد تا زن جوانی به نام اود را، که بیوه مهاراجه وفات‌یافته‌ای است و طبق سنت هندوان باید زنده در آتش سوخته شود، از مرگ نجات دهد. پس از آن حوادث دیگری در چین برای او روی می‌دهد. در این مدت، مأمور پلیس همچنان به دنبال اوست و مسافر ما نیز با او و نوکرش راه خود را ادامه می‌دهد. مأمور پلیس نمی‌تواند او را بازداشت کند، زیرا برگ جلب به سبب تغییر مکان مداوم هنوز به دستش نرسیده‌است. ...

ادیب ، نویسنده ، مترجم ، روزنامه نگار و شاعر . ابتدا فدایى ، سپس ادیب و سرانجام فروغى تخلص نمود . در جوانى تجارت مى کرد و چون سرمایه خویش را در راه تجارت هند به خلیج فارس از دست داد .

مدتى در بندر لنگه ، جهرم ، فسا و یزدگذرانید و سپس به کرمان رفت و به خدمت حاکم کرمان ، محمد اسماعیل خان نورى ، وکل الملک ، در آمد . مدتى نیز در کرمانشاه اقامت گزید و وارد جمع درویشان شد . در آنجه نیز به مدیحه سرایى شاهزاده عمادالدوله پرداخت و ادیب تخلص مى کرد .

سرانجام به تهران آمد و در دستگاه وزارت انطباعات و دارالترجمه میرزا محمد حسن خان اعتماد السلطنه به منشى گرى پرداخت . در ۱۲۹۱ ق از طرف ناصرالدین شاه ملقب و متخلص به فروغى شد .

مدتى نیز مدیریت دارالترجمه و دارالطباعه دولتى و مترجمى زبان عربى و فرانسه را عهده دار بود و روزنامه هاى دولتى «ایران» ، «اطلاع» ، «رسمى» و «شرف» معمولاً با انشاى وى نوشته مى شد . در ۱۳۱۱ ق ملقب به ذکاء الملک شد . وى روزنامه «تربیت» را در ۱۳۱۴ ق منتشر کرد . با تأسیس مدرسه عالى علوم سیاسى در ۱۳۱۷ ق به استادى مدرسه و در ۱۳۲۳ ق به ریاست آن منصوب گشت .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات