منو
سبد خرید

سفر دانه به گل

سفر دانه به گل
درحال حاضر موجود نمی باشد
سفر دانه به گل
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: - d38/1
  • وزن: 0.31kg
0 ریال

سفر دانه به گل
نویسنده: مریم عامل قاجار
ناشر: تاریخ ایران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 313
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 1
کد کتاب: 96311

 

مروری بر کتاب
سیر تحول جایگاه زن در نثر دوره قاجار ۱۲۱۰ تا ۱۳۴۰ ه.ق

همانطور که از عنوان کتاب مشخص است نویسنده به بررسی جایگاه و حضور زن در کتب ادبی در دوره قاجاره و ریشه‌های حضور زن در نثر معاصر می‌پردازد.

سپس به خواسته‌ها و مطالبات زنان یا وضعیت آنان در نثر مردان پرداخته و مسیر این تحول را بررسی می‌کند. دکتر مریم عاملی رضایی در خصوص اهمیت موضوع می‌نویسد:

«شناخت چالشها و موانع پیش روی زنان و چگونگی مقابله با این چالشها که برای نخستین بار جریان جدیدی را در آثار منثور این دوره به وجود آورد برای درک تجربه ادبی که در این دوره شکل گرفت ضروری است.

بررسی جایگاه زن در نثر دوره قاجار در شناسایی حلقه مفقوده میان ادبیات سنتی و ادبیات عصر جدید در انعکاس جایگاه زن در نثر حائز اهمیت است، زیر از سالهای 1300 شمسی به بعد شاهد حضور زن چه به عنوان موضوع اثر و چه به عنوان نویسنده در نثر داستانی هستیم».

تاریخ دوره قاجار در فصل‌بندیهای کتاب به سه دوره تقسیم شده و هر کدام از سرفصلها دارای زیر مجموعه‌هایی هستند که با موشکافی به مسائل آن زمان پرداخته‌اند.

فصل اول به جایگاه زن در نثر دوره اول قاجار شامل سالهای 1210- 1264ق پرداخته و برخی از موارد مورد بحث در این فصل عبارتند از:

اصل و نسب قاجاریه، اوضاع عمومی زنان در ابتدای دوره قاجار، جایگاه زنان در سفرنامه‌ها که خود این بحث جالب به دو بخش تقسیم می‌شود که عبارتند از: زنان فرنگی در سفرنامه‌های ایرانیان و زنان ایرانی در سفرنامه‌های فرنگی.

دوره دوم به جایگاه زن در نثر دوره ناصری 1264- 1313 ق می‌پردازد و مباحث این فصل عبارتند از: اوضاع حرم‌خانه و زنان درباری، جایگاه زن در نثر مردان، جایگاه زن در نثر زنان ، سفرنامه‌ها و ... .

فصل سوم جایگاه زن در نثر دوره مشروطه 1313-1340ق دوره سوم به نثر دوره مشروطه پرداخته است و این فصل مفصل‌ترین فصل کتاب است که شامل مباحث مهمی مانند:

اوضاع عمومی زنان در دوره مشروطه و زمینه‌های حضور آنان در اجتماع، نقش ادبیات طنز در بیان مسائل زنان، و معرفی نشریات زنان و .... پرداخته است.

بخش ضمائم شامل چند مکتوب از زنان درباری، بخشی از معایب الرجال بی بی خانم استرآبادی، تأدیب‌الاطفال و تلگرافات زنان و ... است و در قسمت تصاویر، تصاویر زنان در نشریاتی چون شکوفه، ملانصرالدین موجود است.

 

فهرست
مقدمه ای درباره اوضاع زنان در ابتدای دوره قاجار

- انواع نثر از ابتدا تا دوره ناصری و جایگاه زن در نثر این دوره (کتب تاریخی، تذکره¬ها، منشآت، سفرنامه¬ها)

- اوضاع زنان در دوره ناصرالدین شاه، جایگاه زن در نثر مردان این دوره (تذکره،رساله، سفرنامه، خاطرات، روزنامه¬ها، متون ترجمه شده) وبررسی نمونه های نثر زنان(نامه، سفرنامه، رساله)

- اوضاع زنان در دوره مشروطه و جایگاه آنان در نثر این دوره (روزنامه ها،متون ترجمه شده، کتاب¬های تربیتی)، روزنامه¬های زنان

- پایان سخن: تحلیل از روند تحول جایگاه زن در نثر دوره قاجار

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات