سفر به خانه آزاد شده

سفر به خانه آزاد شده

نویسنده: سیدابراهیم نبوی
ناشر: جامعه ایرانیان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 260
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1378 - دوره چاپ: 2

مروری بر کتاب 

...اکنون در مسجدالنبی نشسته‌ام و مشغول عکاسی از آدم‌ها هستم. در اینجا آدم به احساس‌هایی در مورد مردم می‌رسد و تا حدی به تفاوت‌های آدم‌های مسلمان در سراسر جهان و مسلمانی‌شان پی می‌برد.

یکی از احساس‌هایی که امروز صبح یک لحظه به من هجوم آورد، احساسی بود که در هنگام خواندن زیارتنامه در آدم‌ها دیدم و آن اینکه مردم مختلفی از جلو حرم می‌گذشتند یا زیارتنامه می‌خواندند یا مشغول به نماز بودند، چه عرب سعودی، چه پاکستانی‌ها و هندی‌ها و بنگلادشی‌ها، چه افغان‌ها و یمنی‌ها و عرب‌های روستایی که به نظر بادیه‌نشین می‌آمدند، چه آنها که به نظر تاجیک یا ازبک می‌آمدند همه چهره‌ای پر احترام و در حال خشوع - بهترین واژه‌ای که می‌توانم بگویم- داشتند.

چهره‌ای که به راحتی می‌شد اثر حضور در مدینه و مسجدالنبی را دید، این در همه بود جز ایرانی‌ها، ایرانی‌هایی که انگار به تماشا آمده بودند، یا به خرید یا به مدرسه یا به جایی دیگر.

فکر کردم چرا اینگونه؟ چرا آن احساس دینی و نه خود را به گریه زدن و یقه جر دادن و خود را به حرم آویختن، بلکه آن احساس ایمانی در ما نیست؟ و بعد احساس کردم مصرف بسیار بالای مذهب در ایران ما را در مقابل خداوند واکسینه کرده است.

شاید به همین دلیل تحت تاثیر قرار نمی‌گیریم. و حضور او را نمی‌یابیم، در ما نشست نمی‌کند. اینقدر که دین‌فروشی و ریاکاری دیده‌ایم، اینقدر که به اسم دین دروغ شنیده‌ایم دیگر حضور در اینجا هم به راحتی در ما اثر نمی‌کند.

احساس کردم مثل دکتری که از فرط تماشای مرگ و جسد، احساس‌های انسانی‌اش را از دست داده و مثل آدمی که از فرط دندان درد صورتش بی حس شده، یا مثل آدمی که از فرط تکرار و گناه وجدانش را از دست داده است شده‌ایم.

این را به یکباره ندیدم، اما یکباره فهمیدم و پس از فهمیدن آن سخت دقت کردم و تکرار آن حالا دیگر به سختی آزارم می‌دهد. البته در میان ایرانی‌ها هم این احساس را متفاوت یافته‌ام. بعضی از ماها سریعا گریه می‌کنیم تا خیالمان راحت شود، کلک خدا را می‌کنیم تا خیالمان راحت شود که تعهدمان را انجام داده‌ایم و بعد، هیچ.

نکته دیگری که یافتم مقایسه مسلمان‌های جهان با همدیگر است، واقعیت این است که ما ایرانی‌ها به لحاظ فرم حضور در حرم... و نحوه برخورد در حرم از تمام مردم جهان غربی‌تر می‌نماییم و غربزده‌تریم. لباس‌های ما در حرم کاملا غربی است، در حالی که مسلمان‌های سایر جهان یک نشانه از مسلمانی را در لباس‌هایشان دارند... به هر حال در این حرم تا محرم نشده‌ایم و لباس احرام نپوشیده‌ایم، به گمانم نامحرمترین این مسلمان‌ها هستیم...  

سید ابراهیم نبوی در این کتاب, خاطرات خود را از سفر حج بازگو می‌کند .وی در مقدمه, انگیزه نگارش کتاب را چنین بیان می‌دارد :جایزه اول جشنواره مطبوعات در رشته طنزنویسی را گرفتم...جایزه قلم بلورین بود و سفر عمره به مکه و مدینه و البته در حاشیه آن عکس و تبلیغات و تفضیلات و علت دریافت جایزه نوشته‌های طنز من در ((ستون پنجم)) ـ یک ستون طنز در روزنامه جامعه ـ بود .که به خاطر همین نوشته‌ها یک ماهی هم به زندان افتاده بودم و در همان جا به بازجوی خودم گفته بودم که من به خاطر همین اتهامی که به زندان آمده‌ام یک سال دیگر جایزه خواهم گرفت و به حج خواهم رفت و در آن جا تو را هم دعا خواهم کرد که به راه راست هدایت شوی .و همین هم شد, به حج رفتم و دعایش هم کردم.

فهرست

مدینه شهر رسول خدا (ص)
حکومت وهابی‌ها در مدینه
مدینه, افغانی‌ها, پاکستانی‌ها ...و ایرانی‌ها
جای پای خلیل‌الله
زیارت یا سیاحت 
در محضر شیطان
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

سفر به خانه آزاد شده

  • 0ریال

برچسب ها: سیدابراهیم نبوی, سفرنامه, حج, خانه خدا, کتاب سفر به خانه آزاد شده