سفری پر ماجرا ؛ تجربه آموزگار موفق مدارس والدورف

سفری پرماجرا

نویسنده: تورین ام فینزر
مترجم: پروین عالمی 
ناشر: دانژه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 328
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1398 - دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب 

تجربه آموزگار موفق مدارس والدورف

کتاب سفری پرماجرا روایت دل‌انگیز آموزگار موفق مدرسه والدورف از مهدکودک تا دبیرستان است این اثر هم توصیف دقیق ویژگی‌های شناختی، عاطفی و اخلاقی کودکان در مراحل مختلف رشد را شامل می‌شود و هم چگونگی رابطه معلم با آن‌ها را.

آموزگار موفق هم از بچه‌های مهدکودک در سنین سه، چهار، پنج و شش سالگی و شکل‌گیری تصویر سازی ذهنی آن‌ها و مراحل اندیشیدن، احساس کردن و اراده کردن سخن می‌گوید و هم از آموزش خلاق. نویسنده نشان می‌دهد که چگونه از بیان داستان‌های ملی و تاریخی حتی در درس جبر و هواشناسی و اجرای نمایش شب دوازدهم شکسپیر و داستان الهام‌های ژاندارک و لشکرکشی ناپلئون، روح شجاعت انسان دوستی و معنویت را در آن‌ها شکوفا می‌کند و هم‌زمان موضوع نوجوانی و خصوصیات این دوره را با خواننده در میان می‌گذارد. به راستی مطالعه این کتاب برای همه آموزگاران، والدین، مربیان مهدکودک و متخصصان تعلیم و تربیت، جذاب و مفید خواهد بود

بنیانگذار سیستم آموزشی متحول والدورف آقای رادولف اشتاینر ،دکتر فلسفه بود .او یک اطریشی بودکه بین سالهای 61 18تا1925 زندگی می کرد. اشتاینر خیلی زود به یادگیری ریاضیات پرداخت و به علوم طبیعی علاقه زیادی نشان می داد . او از ابتدا مرتباً سیستم آموزشی دولتی را مورد انتقاد قرار می داد.او که مبتکر آنتروپولوگی یعنی ( قرار دادن انسان در نقطه مرکزی آموزش) است، مقالات فراوانی در روزنامه های معتبر آن زمان می نوشت وسخنرانی های زیادی در زمینه تعلیم وتربیت می کرد ، او از جذابیت کلامی خاصی برخوردار بود وسخنرانی های او آنقدر مورد استقبال مردم قرارمی گرفت که گاهی برای ایجاد نظم باید پلیس دخالت می کرد .

در یکی از همین سخنرانی ها برای کارگران کارخانه سیگارسازی والدورف - آستوریا بود که رئیس کارخانه سیگار سازی آقای امیل مولت چنان شیفته طرز فکر وروش آموزشی رادولف اشتاینر شد ، که به او پیشنهاد تاسیس یک مدرسه با سیستم آموزشی آزاد برای فرزندان کارگران کارخانه را داد .بدین ترتیب بود که در سال 1919 اولین مدرسه والدورف در اشتوتکارد آلمان تاسیس شد .در این مدرسه آقای رادولف اشتاینر مسئولیت آموزش وراهنمائی معلمین را به عهده داشت ، واین کار را تا زمان مرگش یعنی سال 1925 ادامه داد . در حقیقت این مدرسه الگوی سایر مدارس والدورف در سراسر دنیا شد. به همین دلیل هم نام این سیستم آموزشی از نام کارخانه سیگار سازی والدورف- آستوریا گرفته شده .

رادولف اشتاینر گفته : " کودک را با احترام بپذیرید ، با عشق آموزش دهید وآزاده مرخصش کنید."

1-اساس روش آموزشی والدورف بر پایه آنتروپولوگی ( انسان در نقطه مرکزی ) گذاشته شده است. در این روش فرد شخصاً مورد توجه می باشد و از آنجا که انسانها متفاوتند نمی توان همه را مشابه آموزش داد به همین دلیل باید امکاناتی فراهم کرد که هر کودک با آزادی میل به یادگیری داشته باشد.دکتر اشتاینر معتقد بود که آموزش نباید تحت تاثیر نرمهای اجتماعی قرار گیرد ،بلکه آنرا باید با توجه به نیاز های کودک ونوع پیشرفت او برنامه ریزی کرد.او معتقد به

آموزش "سه جهتی " بود آموزش سه جهتی یک انسان شامل آموزش روح ، جسم وروان او است وبرای پرورش روح باید قدرت تفکر ، احساس و اراده دانش آموز را گسترش داد وبرای ایجاد تعادل باید مغز ،قلب ودست او را آموزش داد.

2- آموزش باید همراه با آزادی وتنوع باشد.

3- آموزش باید کنجکاوی کودک را برانگیزد و قدرت ابتکار دانش آموز را رشد وگسترش دهد . 4- آموزش باید همراه با انضباط واحترام باشد .

5- یادگیری باید با عمل همراه باشد ، با این روش آموزش زنده و فعال می ماند. . 6- امروزه دانشی که بدست می آوریم مدت کوتاهی اعتبار وارزش دارد ، بنابراین خیلی مهم است که دانش آموزان طوری آموزش ببینند که مهارتهای درونی شان گسترش یابد تا به آنهااین امکان را بدهد که با سنین بالا برایشان باقی به ماند. 

دوره آموزشی والدورف 12 سال می باشد که شامل هشت سال دوره ابتدائی و4 سال دوره متوسطه می باشد. در مدارس والدورف کودکان پسر و دختر به صورت مختلط تحصیل می کنند . از کلاس اول یادگیری دو زبان خارجی در برنامه درسی است که یکی انگلیسی و دیگری روسی یا فرانسه می باشد که بستگی به مدیریت مدرسه دارد . دانش آموزان هم زمان با دروس تئوری برنامه کارهای عملی کاملی دارند به این ترتیب که دختر وپسر برنامه یادگیری عملی مشابهی دارند در برنامه درسی خیاطی ، بافتنی ، باغبانی ، نقاشی ، طراحی ، جنگلبانی ، مجسمه سازی ، نجاری و جوشکاری همراه با ورزش وموسیقی می باشد.

این برنامه آموزشی باعث می شود که تمام استعداد های کودکان هم آهنگ رشد وگسترش یابد وبا اینکه در این مدارس کودکان کارهای دستی می سازند ، نتیجه کار مورد توجه نیست بلکه بیشتر توجه به چگونگی انجام کار وتجربه آموزی درکارهای عملی کودک ونوجوان و شناخت توانائی واستعداد های هنری وسازندگی دانش آموز می باشد. آموزگاران والدورف توجهشان بیشتر به کمک به رشد خلاقیت و شخصیت فردی وایجاد تعادل در زندگی دانش آموز می باشد .

تعداد شاگردان در کلاسهای درسی گاهی به 38 نفر می رسد ومعمولاً شاگردان به دو یا سه گروه تقسیم می شوند،این روش عمداً انتخاب شده زیرا هر چه تعداد بیشتر باشد تنوع شخصیت واستعداد ها بیشتر است وهمین مسئله باعث شناخت اجتماعی بهتر دانش آموزان می شود .

روش آموزش اینستکه کودکانی که سریع تر یاد می گیرند به کودکانی که سخت تر یاد می گیرند کمک می کنند وکودکانی که خیلی سریع هستند معلم را وادار می کنند که از حد اکثر توانائی خودش برای پاسخ به سئوالات آنها استفاده کند. کلاً در یک کلاس پر دانش آموزان به همان نسبت رفتار های متفاوت ومتعددی را تجربه می کنند خصوصاً در کلاسهائی که کودکان 12 سال به بالا هستند می توانند تشکیل گروههای اجتماعی بدهند و از یکدیگر یاد بگیرند.در مدارس والدورف از دوران ابتدائی تا اواسط دوره متوسطه از دادن نمره خوداری می شود، ولی معلمین همه کارهای دانش آموزان را با دقت تصحیح واشتباهات آنان را گوشزد می کنند ودر کارنامه دقیقاً وکامل در مورد توانائی های دانش آموز وچگونگی پیشترفت فردی ونحوه یادگیری دانش آموز گزارشی نوشته می شود.

در این سیستم آموزشی همه دانش آموزان از کلاس اول تا کلاس دوازدهم یعنی پایان دوران تحصیلی با هم می مانند وبدین ترتیب تشکیل یک گرو اجتماعی ثابت را می دهند ودر این روش آموزشی هیچ دانش آموزی مردود نمی شود .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

سفری پر ماجرا ؛ تجربه آموزگار موفق مدارس والدورف

  • ناشر: دانژه
  • کد کتاب: 75616
  • موجودی: در انبار
  • 490,000ریال
  • 440,000ریال

برچسب ها: تورین ام فینزر, پروین عالمی, روانشناسی تربیتی, روانشناسی کودک, آموزش و پرورش, کتاب سفری پر ماجرا ؛ تجربه آموزگار موفق مدارس والدورف