دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

سفره مرگ

سفره مرگ
-22 %
سفره مرگ
  • موجودی: موجود
  • مدل: 164429 - 112/1
  • وزن: 0.44kg
780,000 ریال
1,000,000 ریال

سفره مرگ

نویسنده: حسن خادم
ناشر: تندیس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 370
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1385 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو  ؛ مهر دارد

 

مروری بر کتاب

این مجموعه، منتخبی است از حوادث چاپ شده در روزنامه‌های سال 1374 تا کنون که با موضوع "مرگ" به نگارش درآمده‌اند.

ماجراها و حكايات «سفرة مرگ» با كشف ويرانه‌هاي قصر «كلئوپاترا» در آبهاي "اسكندريه" آغاز مي‌گردد. باستان‌شناسان پس از تلاشي قابل تحسين سرانجام موفق مي‌شوند اين آثار را به همراه مجسمه نيم‌تنه‌ی «اسكندر» در زير آبهاي گرم مديترانه كشف كنند. بالاخره شهر باستاني اسكندريه كه از قرون وسطي در اعماق آبها خفته بود، به زودي سينه‌ی پر اسرارش را خواهد گشود تا آيندگان دريابند خدايان خفته در اعماق آبها چگونه تسليم تقدير الهي گشته‌اند.

و در همين روزها در گوشه‌اي ديگر از "آفريقا"ي سياه، "بوكاسا"ي مرموز نيز جان مي‌سپارد او چهارده سال بر آفريقاي مركزي حكومت كرد. از سال شصت و پنج تا هفتادونُه میلادی و در طول اين مدت هرگز درصدد بر نيامد تا تهمت آدمخواري را از خود دور سازد. ساكنان "ساحل عاج" پس از او شايد كمي به آرامش رسند.

او در دوران زمامداري به خود لقب امپراطور داده بود. او يكي از وحشيانه‌ترين حكومتها را بنا نهاد اما به چشم خود ديد مردي ـ داكو ـ را كه چهارده سال پيش از قدرت بر كنار كرده بود، دوباره دست تقدير او را به حكومت رساند. بوكاسا از زمان سرنگوني به مدت چهار سال ميهمان رئيس جمهور ساحل عاج بود و فقط خدا مي‌داند در طول اين ايام نحس چه انسانهايي به سفره شاهانه‌ی او راه يافته‌اند. تناول از گوشت انسان در كاخ خدايان ساحل عاج! آيا بعدها كسي حكايت امپراطور آدمخوار را خواهد نوشت؟

شب فرا رسيده است اما از آرامش خبري نيست و روستائيان جنوب «آندراپرادش» وحشت‌زده خانه‌ها را ترك مي‌كنند تا گرفتار طوفان مرگباري كه در راه است نشوند، همان طوفاني كه ماه گذشته يك هزار نفر را به كام مرگ فرستاد و اينك در سيماي گردبادي به سرعت دويست كيلومتر پيش مي‌آيد تا پنجاه هزار روستايي را از هستي ساقط سازد. اين طوفان پس از ريزش باران‌هاي سيل‌آسا در طول صدها كيلومتر ساحل ايالت آندراپرادش به راه افتاده تا خدايان محلي بادهاي موسمي را به فراموشي بسپارند.

يك هفته قبل از كُسوفِ كامل كه با سقوط ستاره‌اي همراه خواهد بود، كاميون بي‌ترمزی جان هجده دانش‌آموز و كاسب و عابر پياده را در "كامرون" مي‌گيرد و انفجار معدني در "چين" صد و چهارده نفر را بر سر سفره مرگ مي‌نشاند و پيشگويي نادرست يك ستاره شناس در مورد وقوع زلزله پايتخت قزاقستان را آشفته مي‌سازد و در شهر «صور» يك كارگر فلك‌زده ساختماني براي اولين بار در طول عمر خود شانس به او روي مي‌آورد و پس از سقوط از ساختمان ده طبقه براي اينكه باورش بشود صحيح و سالم است، خود را تسليم پزشك مي‌كند تا به او تلقين كند كه هيچ اتفاق شومي رخ نداده است و مي‌تواند به سركار خود بازگردد. كمي بالاتر از اين ارتفاع مرگبار يعني همانجايي كه قرار است سال آينده فضاپيمايي بر سطح مريخ فرود آيد، طوفاني از گرد و غبار ماههاست كه منطقه‌اي به وسعت تگزاس را در مي‌نوردد، طوفاني صورتي رنگ كه موفق شده به افسانه‌ی حيات در مريخ جاني دوباره بخشد.

چه دانشمندان بيشماري كه با اين خواب خوش بر سفره تقدير نشستند و از غذاي مرگ تناول كردند اما بازماندگانشان هنوز حتي به حيات ميكروسكوپي در مريخ غول پيكر قانع و اميدوارند. و اصلاً اميدواري چيز خوبي است و اگر نبود كه گوريل ماده‌اي به نام «بنتي» براي نجات فرزندش هرگز خود را به آب و آتش نمي‌زد تا طفلش را از اعماق گودالي سياه در باغ وحش نجات بخشد. باغ‌وحش «شيكاگو» او را قهرمان سال آمريكا معرفي مي‌كند اما رقيبان او يعني چند هنرپيشه و گوينده و حتي "بيل گيتس" معروف و "دكتر گريگوريل" (دكتر مرگ) و "بيل كلينتون" از اينكه موفق نشدند امتياز كافي جهت قهرماني سال را كسب كنند، زياد آزرده نيستند زيرا ايثارگريِ بنتي را به تلاش خود ترجيح دادند.

آري اگر اميد نبود كه "نيم تاج" خانم نود و يك ساله به مشهد مقدس نمي‌رفت تا براي شفاي چشمان نابيناي خود كه دو دهه او را در سياهي نشانده، دعا كند و او پس از شفا در كنار بارگاه امام رضا به همه اعلام مي‌كند كه ديگر آرزويي ندارد و اين تتمه‌ی انرژي‌اش را بايد براي تعريف كردن اين معجزه آسماني به ديداركنندگان با خود اختصاص دهد و او بعد از اين به همه نزديكان و بستگان خواهد گفت كه هميشه اميدوار باشند حتي در زماني كه بايستي مدتها پيش مرده باشيد.


فهرست

کشف ویرانه‌های قصر کلئوپاترا در آب‌های اسکندریه
امپراتور آدم‌خوار
ثروتمندترین مرد جهان و عاقبت او
حمله‌ی شیرهای گرسنه به یک انسان و دریدن او
کشف مرکز ترس در مغز انسان توسط دانشمندان

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات